No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Požiar drevárne v Polome ohrozoval aj rodinný dom

3. decembra 2013 |  | | |

poziar PolomHasiči z Hnúšte a Rimavskej Soboty zabránili v uplynulých dňoch rozšíreniu požiaru pri rodinnom dome v obci Polom, ktorého strechu ohrozovali plamene. Ako Rimava.sk informoval riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Rimavská Sobota Marek Laššák, požiar vznikol v samostatne stojacej drevárni s kotlom na tuhé palivo pri zrekonštruovanom rodinnom dome. Príčina vzniku požiaru je podľa Laššáka v štádiu šetrenia, škody odhadli na 5 tis. eur.

„Dom sa podarilo zachrániť celý, strecha bola zadymená,“ povedal riaditeľ, podľa ktorého mali jednotky problém dostať sa cisternovými autami ku požiaru kvôli úzkym uličkám v obci. Horieť začalo v piatok, 29. novembra, približne o 20.00 hod.
Podľa riaditeľa OR HaZZ Rimavská Sobota sa s prichádzajúcou zimou začalo aj vykurovacie obdobie a tým došlo aj k nárastu počtu požiarov. „Začalo to najmä ku koncu mesiaca,“ povedal Laššák a zároveň spomenul, že počas víkendu zasahovali aj pri požiari v Hnúšti, kde tamojší obyvatelia kúrili cez rúru. „Škoda tam bola odhadnutá na 50 eur,“ dodal.

Počas vykurovacej sezóny pribúdajú požiare, ktoré zapríčiňujú vyhorené sadze v komíne a nesprávna manipulácia so žeravým popolom. Tie patria podľa hasičov štatisticky k najčastejším príčinám vzniku požiarov uplynulej vykurovacej sezóny. Upozorňujú preto občanov a majiteľov rodinných domov, aby pri vykurovaní pravidelne kontrolovali a čistili komíny. Z bezpečnostného hľadiska medzi najväčšie riziká patrí vznietenie sadzí a prepúšťanie nebezpečných splodín horenia. Najčastejšie by sa mali čistiť komíny, ktoré sú napojené na kotol s tuhým palivom a to každé dva až štyri mesiace. Požiare v súvislosti s vykurovacou sezónou vznikajú aj v dôsledku nesprávnej a neodbornej inštalácie palivových spotrebičov a ich nesprávnym prevádzkovaním. Ich porušenie môže mať za následok nielen požiar, ale aj pokuty až do výšky 330 eur. (HaZZ)

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross