No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prechodom z Muráňa do R. Soboty si pripomenuli chodníčky Márie Széchy

Diaľkovým pochodom z Muráňa do Rimavskej Soboty si partia turistov pripomenula chodníčky hrdej bojovníčky, známej svojou krásou aj ako Muránska Venuša, najvýraznejšou postavou dejín hradu Muráň. Trasu dlhú viac ako 50 kilometrov prešlo tentokrát 12 turistov. Niektorí počas celého dňa prekonali aj krízu a zabojovali nielen s otlakmi, ale aj so svojím vnútrom. Hoci je na tomto úseku viacero pekných úsekov, zhodujú sa však, že najlepšie je vychutnať si trasu celú.

„Je to proste pekné. Mali sme dobré počasie. Dobre to vyšlo, aj keď sme trochu zblúdili dopoludnia. Človek si to ale ozaj vychutná a prevetrá si hlavu najmä keď nájde v sebe silu a prejde to celé,” hovorí skromne organizátor akcie Jozef Szabó z Klubu slovenských turistov Rimavská Sobota, ktorý ocenil aj záujemcov, ktorí sa k nim pridali aspoň na časti tejto dlhej trasy. Podľa jeho slov išlo o piaty ročník tohto pochodu, pričom začínali ozaj len ako pár nadšencov, ktorí chceli spraviť niečo pre svoje zdravie a posunúť limity. Uvedomujú si však, že nejde o masovú vec, na ktorú nie vždy má človek čas a chuť. Na trase však oceňujú kopcovitý terén, výhľady za svitania pri Muráni, prestávku na Tŕstí nad Tisovcom či rovinky pri Babinci a Horných Zahoranoch. „Ráno bolo krásne jasno, vidieť bolo aj Tatry, pokiaľ človek dovidí,” dodal Peter, podľa ktorého jarnú turistiku má radšej ako v zime. „Les je krásne zelený a dýcha čerstvosťou,” podotkol.

Trasu dlhú približne 80 kilometrov by chcel zvládnuť za 24 hodín

Trasu pôvodne dlhé roky prechádzali mnohí turisti z regiónu aj na bežkách, posledné roky však pre nedostatok snehu už chodia niektorí len pešo. Pre bežného turistu trvá dva dni. „Tradíciu prechodu však chceme zachovať,” dodáva Szabó, ktorý cestu tento rok už prešiel štvrtýkrát a v nohách má približne 400 kilometrov. „Rád chodím a keď sme si kúpili drahé topánky, tak ich treba drať,” dodáva s úsmevom. Jeho cieľom je celú túto trasu z Muráňa do Fiľakova prejsť za jeden deň, 24 hodín. „Ak má niekto chuť a čas, budem rád, ak sa pridá,” skonštatoval.

Celá trasa značená červenou značkou je dlhá približne 80 kilometrov, je to hradná cesta, ktorá spája Muránsky s Fiľakovským hradom. V miestach, ktorými vedie, je sústredených viacero sakrálnych pamiatok, hradov a významných archeologických lokalít ako napríklad malý skanzen – Pamätník Kyjatickej kultúry. Ak bude dobré počasie, plánujú niektorý z najbližších víkendov pokračovať a dokončiť prechod, tentokrát z Fiľakova do Rimavskej Soboty. „Keď je pekne, je škoda doma sedieť,” podotkol Szabó, ktorý vyzýva všetkých záujemcov aby vyrazili do prírody a možno aj na niektorú z akcií KST Rimavská Sobota.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross