No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Precvičte si svoje mozgové závity počas Týždňa mozgu

Od pondelka, 11. marca sa začína vo viac ako 60 krajinách sveta Týždeň mozgu. Konajú sa v nich tisíce osvetových podujatí na oslavu jedného z najdôležitejších ľudských orgánov. Prioritou tejto akcie, do ktorej sa Slovensko zapája už dvanásty rok, je hovoriť najmä o prevencii a možnostiach, ako si zachovať dobré fungovanie mozgu, upriamiť pozornosť verejnosti na jeho schopnosti, ale aj jeho zraniteľnosť. Uviedla pre Rimava.sk Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov ľudský mozog váži približne 1,5 kg a ukrýva približne 100 miliárd nervových buniek, ktoré sú najdokonalejšími bunkami ľudského tela. „Mozog je potrebné precvičovať v každej etape ľudského života, najmä s pribúdajúcim vekom. Všeobecne platí pravidlo, že čo je prospešné pre naše srdce, je prospešné aj pre náš mozog – venujme sa aktívnemu pohybu a dodržiavaniu zásad zdravej výživy, nezabúdajme na preventívne lekárske prehliadky, obmedzme fajčenie a alkohol,“ zdôrazňuje vedúca poradne zdravia banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Zora Kľocová Adamčáková.

Pribúdajú totiž podľa Kľocovej Adamčákvej vedecké poznatky o tom, že nielen intelektuálna, ale aj pravidelná a primeraná fyzická aktivita pomáha vytvárať optimálne podmienky pre mnohé funkcie mozgu a je rovnako dôležitá v manažmente mnohých psychiatrických a neurologických porúch.

„Udržiavať mozog v takej kondícii, aby bol v pohotovosti môžeme aj každodennými činnosťami prostredníctvom aktivít ako je lúštenie krížoviek, čítanie kníh, ale aj komunikáciou s rozmanitou skupinou ľudí, pozitívnym myslením a záujmom o nové poznatky. Netreba však zabudnúť na uvoľnenie, odpočinok a dostatočný spánok, ktoré umožňujú, aby si mozog oddýchol, prebúdzal sa svieži a myseľ sa naplnila energiou,“ dodala.

Prečo sa starať aj o kondíciu mozgu? Súvisí to so zvyšujúcim sa nárastom výskytu demencií v populácii. Aj preto je potrebné, aby sa téma tohto ochorenia čo najviac odtabuizovala a venovala sa jej dostatočná pozornosť. Alzheimerovou chorobou a príbuznými demenciami trpí v Európe 7,3 miliónov ľudí. V roku 2040 bude trpieť Alzheimerovou chorobou a ďalšími formami demencie viac ako 11 miliónov Európanov.

„Počet pacientov na Slovensku sa odhaduje na 60 tisíc pacientov s Alzheimerovou chorobou a príbuznými ochoreniami. Predpokladá sa, že v roku 2040 vzrastie počet postihnutých na 180 tisíc! Medzi najčastejšie príznaky Alzheimerovej choroby patrí zhoršovanie pamäti, ktoré narušuje schopnosť plniť jednoduché úlohy každodenného života, časté opakovanie otázok, zmeny nálad a správania, zlá orientácia v známom prostredí či časová dezorientácia,“ uviedla pre Rimava.sk Zuzana Bokorov z RÚVZ so sídlom v Rimavskej Sobote.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross