No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pred sviatkami pribudlo požiarov, hasiči pripomínajú pravidelné čistenie komínov. Pozor aj na osvetlenie stromčeka!

ilustračné fotoRimavskosobotských hasičov privolali začiatkom týždňa  v priebehu niekoľkých hodín k dvom požiarom do tej istej obce. V Pavlovciach začali v komínoch horieť sadze v pondelok, 22. decembra, po 13-tej hodine. Ako Rimava.sk informoval okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Rimavskej Sobote Marek Laššák, k rozšíreniu ohňa na strechu a väčšej škode, okrem zapálenia sadze v komíne, nedošlo.

Okrem požiarov rodinných domov pre nevyhovujúce komíny, hasiči upozorňujú aj na vianočné osvetlenia stromčekov či balkónov. „Pri odchode z domu ich treba radšej vypnúť,“ zdôraznil riaditeľ HaZZ Marek Laššák.
Hasiči v ten deň nadránom zasahovali aj pri požiari rodinného domu v Gemerských Dechtároch. Podľa Laššáka išlo o požiar strechy, ktorý vznikol od elektrického skratu. Oheň hasilo sedem príslušníkov HaZZ na dvoch cisternových vozidlách. Škoda bola odhadnutá na 3 500 eur.

V tú istú noc, z 21. na 22. decembra vypukol požiar v obci Klenovec, kde podľa riaditeľa HaZZ Rimavská Sobota horela hospodárska budova. Na mieste zasahovala jednotka z Hnúšte, k požiaru malo dôjsť z neďalekej udiarne. Škodu hasiči vyčíslili na približne 2 tis. eur.

Okrem požiarov rodinných domov pre nevyhovujúce komíny, hasiči upozorňujú aj na vianočné osvetlenia stromčekov či balkónov. „Pri odchode z domu ich treba radšej vypnúť,“ zdôraznil Laššák, podľa ktorého si treba dávať pozor najmä na necertifikované osvetlenia. Ako pripomenul, mali v minulosti viacero prípadov kedy požiar vznikol po elektrickom skrate od elektrických vianočných sviečok na stromčeku.

So začiatkom vykurovacej sezóny pribúdajú požiare, ktoré zapríčiňujú vyhorené sadze v komíne a nesprávna manipulácia so žeravým popolom. Tie patria štatisticky k najčastejším príčinám vzniku požiarov vo vykurovacom období. Hasiči preto upozorňujú občanov a majiteľov rodinných domov, aby pri vykurovaní pravidelne kontrolovali a čistili komíny. Pred začiatkom vykurovacej sezóny je kontrola komína doslova nevyhnutnosťou. Z bezpečnostného hľadiska medzi najväčšie riziká patrí vznietenie sadzí a prepúšťanie nebezpečných splodín horenia. Najčastejšie by sa mali čistiť komíny, ktoré sú napojené na kotol s tuhým palivom a to každé dva až štyri mesiace.

Zdroj: Rimava.sk, HaZZ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross