No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Predmetom mesiaca júl v GMM je socha sedliaka

RIMAVSKÁ SOBOTA - Predmetom mesiaca júl v Gemersko-malohontskom múzeu je socha sedliaka od sochára Lászláa Beszédesa. Informovalo o tom múzeum v tlačovej správe. 

Článok pokračuje pod reklamou


“V rámci prezentačnej aktivity predmet mesiaca vystaví Gemersko-malohontské múzeum jeden z najnovších prírastkov - bronzovú sochu sedliaka od Lászlóa Beszédesa (1874 - 1922). Pre Gemersko-malohontské múzeum je Beszédes dôležitým autorom predovšetkým vzhľadom na jeho rodisko, ktorým bolo Jesenské. Doposiaľ však v zbierkovom fonde múzea zastúpený nebol. Bronzovú sochu sedliaka sa podarilo získať zo súkromnej zbierky kúpou v roku 2020,” píše sa v priloženej správe. 

Ako ďalej napísala autorka správy Angelika Kolár (historička umenia v GMM), dielo zobrazuje muža v dlhom plášti, klobúku ako plní fajku tabakom. “Vzniklo po roku 1896, keď sa Beszédes vrátil späť do Uhorska. V oblasti Hortobágy ho uchvátil život tamojších sedliakov, ktorých stvárňoval v podobe žánrových plastík. Vďaka týmto dielam bol známym a vyhľadávaným sochárom v celej krajine. Bronzová socha bude v priestoroch múzea vystavená od 1. do 31. júla 2021,” doplnila historička. 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross