No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prehliadka Divadlo a deti pozná svojich víťazov

V závere minulého týždňa sa v Rimavskej Sobote zišli ochotníci z celého Slovenska, aby predviedli svoje herecké schopnosti a inscenácie detskému publiku. Konala sa tu celoštátna divadelná súťaž a prehliadka dospelých hrajúcich pre deti s názvom Divadlo a deti 2017. „Zišlo sa tu približne 90 divadelníkov zo šiestich divadelných súborov z Revúcej, Zvolena, Košíc, Prievidze, Vrábeľ i z Bratislavy. Všetci víťazi krajských kôl. Napriek tomu, že ich výkony boli hodnotené, vládla tu skvelá priateľská atmosféra,“ povedala Milana Jutková, riaditeľka MsKS, ktoré je organizátorom prehliadky. Inscenácie posudzovala nielen trojčlenná odborná porota, ale i detská porota Agora fórum. Podľa organizátorov je to veľmi príhodné, nakoľko sú inscenácie venované práve ich rovesníkom.

„Páčili sa nám všetky predstavenia, pretože boli originálne, zaujali diváka a väčšinou boli vtipné. My sme našu cenu udelili Modrému divadlu z Vrábeľ za predstavenie More vo fľaši za autorské originálne spracovanie. Páčili sa nám herecké výkony aj rekvizity, paluba lode bola jedna veľká debna, fľašky boli rybičky, domorodci, ďalekohľad a stále niečo iné,“ zhrnula hodnotenie Borbálka Borbášová, jedna z desať člennej detskej poroty Agora fórum.

„Aj tohtoročná prehliadka odkryla, že divadlo dospelých hrajúcich pre deti je stále inšpiratívne v objavovaní aktuálnej tematiky, ktorá oslovuje detského diváka. Väčšina inscenácií vychádzala z literárnej predlohy, ale divákov si získali aj predlohy vytvorené samotnými súbormi,“ zhodnotil úroveň prehliadky predseda poroty divadelný kritik a dramaturg Ľubomír Šárik. Prvé miesto a cenu primátora mesta si v zhode s detskou porotou vyslúžilo Modré divadlo s inscenáciou More vo fľaši, v ktorej sa podľa poroty veľmi pôsobivo premieňali predmety na postavy a priestor sa vytváral priamo pred divákom. „Dominantnou scénografickou realitou bola veľká debna a veľká túžba človeka poznávať tajomstvá sveta, ktorý je pre nás neznámy. Diváka si získali spontánnou hrou v jeho bezprostrednej blízkosti,“ uviedol Šárik.

Druhé miesto a cenu Národného osvetového centra, ktoré je vyhlasovateľom a odborným garantom prehliadky, si odniesol mládežnícky divadelný súbor Gong z Bratislavy s inscenáciou Popoluška. Rovnako ako súbor z Vrábeľ aj tento zvolil bezprostredný kontakt s divákom v aréne, ktorá spája herecký priestor s diváckym do jedného celku. „Čiernosivý svet všednosti a výnimky stvárnili pomocou plošných bábok a sveta myší, ktoré znázorňovali samotní interpreti svojim telom. Toto stretnutie priestorovosti a plochy vytváralo komické momenty. Inscenácia poukazuje na uniformitu a ľahostajnosť, ktorá môže viesť k zániku nielen ľudstva, ale aj civilizácie ako takej. Pritom hlavným mostíkom medzi divákom a interpretmi bol humor, karikatúra postáv a bezprostredná výpoveď hercov,“ povedal o predstavení Popoluška Šárik.

Tretím miestom a cenou MsKS bola ocenená inscenácia Kráska a zviera v podaní hercov Sociálneho divadla Hopi hope z Košíc, ktoré nebolo na prehliadke Divadlo a deti po prvýkrát. Podľa organizátorov sa každý rok na súťaži objavujú súbory divadiel s interpretmi s rôznym druhom postihu. Tento rok to bolo práve spomínané Sociálne divadlo Hopi Hope z Košíc. Dvaja speváci nás autorskými piesňami sprevádzali dejom, ktorí ďalší veľmi pôsobivo stvárňovali pohybom a gestami. „Je užitočné stretnutie, v ktorom sa toleruje a chápe inakosť ako hodnota, nie ako nedostatok,“ uzavrel Šárik.

Divadlo „A“ a Divadlo Shanti z Prievidze si odnieslo cenu Fondu na podporu umenia, ktoré finančne podporilo celé podujatie DaD 2017. Zaujali hudobno-scénickým stvárnením témy v inscenácii Sibirôčka. Diplom za účasť si odniesli Divadelný súbor Z.N.A.K. Z Revúcej za inscenáciu Cirkus Šrdam a Divadlo Zelienka zo Zvolena s inscenáciou Adonin palác.

Organizátori pre účastníkov pripravili zaujímavý workshop i semináre. Workshop Divadlo objektu viedla známa herecká dvojica Ľubomír Piktor a Katarína Aulitisová, ktorá neskoršie rozosmiala deti známym príbehom o neobyčajnom dievčati menom Pipi Dlhá Pančucha. Tematický seminár Základné prvky scénografie v divadle dospelých pre deti viedol scénograf Dušan Krnáč, ktorý bol aj členom odbornej poroty. „Tým, že sú to ľudia s dlhoročnými praktickými skúsenosťami vo svojej oblasti, priniesli nám veľa skvelých nápadov a inšpirovali nás,“ zhodnotila prínos jedna z účastníčok prehliadky.

Spestrením programovej ponuky boli i divadelné predstavenia hostí, ktoré sa konali v Čiernom orlovi a boli venované deťom a verejnosti zdarma. Okrem spomínaného predstavenia Pipi, najmenších divákov zabavili herci prešovského Divadla Komika s rozprávkou vo veršoch Čin-Čin na motívy Ľudmily Podjavorinskej. Vo večerných hodinách účastníkov aj verejnosť potešilo predstavenie hnúšťanských ochotníkov z divadla HnuBaDlo z produkcie bábkara Antona Anderleho Don Šajn. „Čierny orol doslova praskal vo švíkoch a tak to má byť. Veď čím by bolo divadlo bez diváka a ešte sme aj krásne oslávili Deň detí,“ uzavrela Jutková.

Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa konalo pod záštitou primátora mesta Rimavská Sobota s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Zdroj: MsKS Rimavská Sobota, FOTO: Attila Gecse


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross