No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na prehliadku starej továrne a bane v Hnúšti nečakane prišiel aj mediálne známy postrach developerov

HNÚŠŤA – Jedným z návštevníkov víkendovej prehliadky bane na Mútniku a chemickej továrne Dr. Blasberga v Hnúšti bol i Marcel Slávik, predseda Združenia domových samospráv (ZDS). Prezentuje sa síce ako aktivista v oblasti životného prostredia, ale mnohé médiá a ďalšie subjekty ho označujú za postrach a nočnú moru investorov v rámci pripomienkových konaní.

Sám o sebe hovorí, že je bojovník za transparentnosť a kvalitnejší život v meste. Ako uvádza na svojej stránke marcelslavik.sk, združenie ZDS zakladal v roku 2006. „Z tejto pozície sa dlhodobo zasadzuje o transparentnosť a zákonnosť rozhodovacích procesov a realizuje mnohé zaujímavé projekty a nápady skvalitňujúce život v meste,“ píše na na stránke.

V realite sa predseda ZDS mimoriadne aktívne zapája do procesov posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) po celom Slovensku a v rámci nich dáva pripomienky k rôznym projektom. Investorov žiada napríklad o to, aby do svojich projektov pridali inštalácie sôch, fontán, zelených striech či parčíkov. Podľa údajov Ministerstva hospodárstva ZDS vstúpilo do správnych konaní vedených rezortom životného prostredia v rokoch 2019 a 2020 v celkovo 207 prípadoch.

Článok pokračuje pod reklamouKaždou pripomienkou sa musia príslušné úrady zaoberať, a preto, pochopiteľne, neraz dochádza k predlžovaniu doby posudzovania. Investor sa tak, napríklad v súvislosti s čerpaním peňazí z eurofondov, môže dostať do časovej tiesne, prípadne mu projekt pre prieťahy proste „stojí“. Ako uvádza portál SME.SK, neraz sa developeri so Slávikom radšej „dohodnú“ na konzultáciách a vylepšení projektu. Pochopiteľne, nie je to zadarmo.

Slávik podporil útulok

Ako Rimava.sk informoval primátor Hnúšte Roman Lebeda, Slávik vo verejnej zbierke podporil sumou 25 eur zakúpenie kotercov do hnúšťanského útulku pre zvieratá. Za to mu prináležala odmena z portálu hromadného financovania v podobe exkurzie do spomínaných zaujímavostí.

Vítam akéhokoľvek turistu, ktorý naše mesto podporí návštevou a prípadne tu minie nejaké peniaze. Čo sa týka možnosti spolupráce, myslím si, že mesto Hnúšťa nerobí také veľké obstarávania, aby sme pre pána Slávika boli zaujímaví z hľadiska jeho združenia,“ podotkol Lebeda.

Predseda združenia však napriek tomu priamo na akcii primátora oslovil s tým, že samospráve chce predostrieť určitú ponuku. „Po skončení podujatia som sa s ním chvíľu rozprával. Povedal, že má pre nás nejaké ponuky na spoluprácu. Odkázal som mu, aby nám ich poslal e-mailom,“ doplnil primátor, ktorý podľa vlastných slov zatiaľ nevie, o čo konkrétne má ísť.

Článok pokračuje pod reklamouV poslednej dobe sa médiá Slávikom opäť intenzívnejšie zaoberali v marci tohto roku, keď minister hospodárstva Richard Sulík avizoval, že na neho podá trestné oznámenie. „Táto nezisková organizácia vlani namietala investície súkromných firiem, ale aj samospráv spolu vo viac ako 1 000 prípadoch. Celkovo mali podľa ministra venovať stavebné úrady Slávikovi a jeho podaniam až 80 % pracovného času,uvádza sa v tlačovej správe na stránke rezortu hospodárstva.

Ako ďalej Sulík povedal, Slávik sľub z februára, v ktorom sa zaviazal prestať so svojou činnosťou, nedodržal a pokračuje v nej ďalej. Svedčí o tom i správa z konca júla 2021 na portáli energie-portal.sk, podľa ktorej tentoraz zaslal pripomienky k ostro sledovanému teplárenskému procesu.

Foto: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross