No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Za prenájom priestorov zaplatí obvodný úrad o tridsať percent menej

Prenájom priestorov v bývalom župnom dome bude pre rimavskosobotský Obvodný úrad od februára lacnejší. Poslanci mestského zastupiteľstva síce nesúhlasili s polovičným nájomným ako obvodný úrad žiadal, schválili však zníženie nájmu o tridsať percent, na sumu približne 650 eur. Poslanci však v rámci rozpravy poukázali na to, že poloprázdna historická budova chátra, podľa niektorých by sa do nej mal presťahovať mestský úrad alebo štátna inštitúcia.

Žiadosť o zníženie nájomného pre obvodný úrad mali poslanci na stole po druhýkrát. Vlani v novembri materiál stiahli a poverili zástupcov mesta ďalšími rokovaniami s prednostom obvodného úradu. Argumentovali, že ak by nájomné znížili, samospráve budú chýbať peniaze na opravu budovy. Podľa primátora by tu však mesto malo udržať aspoň obvodný úrad, aby priestory neostali prázdne. Z budovy sa vlani odsťahoval úrad pre cestnú dopravu a úrad životného prostredia.

Obvodný úrad si prenajíma viac ako tridsať kancelárií, miestnosti vo dvore, garáže aj priestory v suteréne. Mesačne platil takmer 930 eur.
Aj na minulotýždňovom rokovaní odzneli zo strany poslancov obavy z toho, že obvodný úrad odíde. Poslanec Ivan Hazucha pripomenul,  že vláda deklarovala šetrenie, štát podľa neho disponuje priestormi, v ktorých je pre štátne inštitúcie minimálne alebo žiadne nájomné.  Ako spomenul, prikláňa sa preto k zníženiu nájomného. Poslankyňa Eva Bornayová ale poukázala na zlý stav budovy a na to, že mestu budú chýbať peniaze na opravy.  Padol aj návrh, aby bolo odstavené jedno celé krídlo budovy, to však podľa poslanca Jána Čemana urýchli chátranie. Ako spomenul, je to jedna z najhonosnejších budov v Rimavskej Sobote a mesto by do nej malo dotiahnuť nejakú štátnu inštitúciu. Poslanci opäť spomenuli, že v bývalom župnom dome by mohol sídliť aj mestský úrad, čo už niekoľkokrát odznelo aj v minulosti. Napokon ale schválili zníženie nájmu o tridsať percent, od februára do konca roka.

 

Ako pre Rimava.sk povedal prednosta obvodného úradu Pavel Struhár, každá zľava na nájomnom je priaznivá a sú za ňu vďační. Zároveň spomenul, že sa budú vytvárať kontaktné centrá, zriadené by malo byť aj v Rimavskej Sobote. Budova bývalého župného domu je jednou z alternatív, kde by mohlo sídliť. Prednosta zároveň potvrdil, že od januára obvodný úrad nemá právnu subjektivitu. Nie je rozpočtovou organizáciou, ale len preddavkovou organizáciou, financovanou priamo z rozpočtu ministerstva vnútra. Podľa prednostu preto zníženie nájmu nemusí znamenať, že obvodný úrad ostane sídliť v budove bývalého župného domu. Ako však dodal, chce rokovať s primátorom, aby spoločne hľadali možnosti na rekonštrukciu historickej budovy.

Vytvorenie kontaktných centier je súčasťou prvej etapy reformy štátnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa).Kontaktné miesta by mali byť pre ľudí dostupné do 50 kilometrov, respektíve jednu hodinu cesty verejnou dopravou. Na týchto klientskych strediskách občan vybaví to, čo teraz musí vybavovať na viacerých úradoch a na rôznych miestach. Kontaktné miesta majú byť spustené od 1. januára 2014.
Druhý pilier reformy spočíva v štrukturálnych zmenách. Okrem vzniku kontaktných miest je v pláne vytvorenie integrovaných úradov na úrovni okresu, kde sa bude sústrediť cez jednotlivé odbory celá štátna správa pre daný okres. Takto zostane do roku 2014 z dnešných 613 orgánov miestnej štátnej správy 79 úradov.
Tretí pilier reformy sa týka úspor na strane občanov a štátu. Ministerstvo vnútra vypočítalo, že občanovi reforma ušetrí približne polovicu nákladov aj čas, ktoré musí v súčasnosti vynaložiť na vybavovanie na úradoch. Na druhej strane, štát by mal do roku 2016 ušetriť reformou postupne približne 700 miliónov eur.

Zdroj: SITA

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross