No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prestavba Predstaničného námestia v Lučenci bola ukončená. Radnica má s priestorom aj ďalšie plány

29. júla 2023 | | | |  | 
Zdroj: Mesto Lučenec

LUČENEC – Projekt, ktorý prepojí dopravu v meste, sa blíži do svojho finále. Predstaničné námestie budú môcť obyvatelia Lučenca využívať pravdepodobne už v septembri.

Na realizáciu projektu získalo mesto nenávratný finančný príspevok vo výške 434 910,86 eur z Integrovaného regionálneho operačného programu a jeho Riadiaceho orgánu – Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Ako informovala hovorkyňa mesta Michaela Baboľová, cieľom projektu je modernizácia dopravného uzla rozšírením autobusových nástupíšť a modernizácia záchytných parkovísk na Predstaničnom námestí v blízkosti železničnej a autobusovej stanice za účelom skvalitnenia verejnej osobnej dopravy pre obyvateľov i návštevníkov mesta.

Článok pokračuje pod reklamou


Projekt prispeje k trvalo udržateľnému rozvoju, mobilite a lepšiemu prístupu k službám mesta. Zároveň je jeho cieľom zníženie zaťaženosti centra mesta individuálnou motorovou dopravou. Mesto Lučenec tu zároveň vybudovalo novú zelenú plochu, pribudli stanovištia pre bicykle a zrekonštruovalo parkovisko "park & ride". Z niekdajšieho kruhového objazdu vznikla klasická križovatka v tvare T.

"Počas prestavby boli vykonané práce, ktoré zahŕňali odstránenie asfaltového povrchu, starých obrubníkov a čadičových kociek, ktoré tvorili súvislú plochu pod asfaltom," priblížila Baboľová. Boli tiež nainštalované nové kanalizačné šachty, obrubníky a dlažba. Povrch spevnených plôch bol vyasfaltovaný, bola rozšírená zelená plocha a vysadené záhony. Osvetlenie bolo pripojené na elektrický rozvádzač z Ulice Lermontova.

Prepojením prímestskej autobusovej dopravy, mestskej hromadnej dopravy, záchytného parkoviska, nemotorovej dopravy vďaka vybudovanej nadväzujúcej cyklotrase a železničnej osobnej dopravy, môžeme využívať verejnú hromadnú dopravu a okrem zníženia množstva automobilov v centre mesta, je ďalším benefitom i ekologická stránka projektu. Menej áut v meste znamená znižovanie emisií, aj zvýšenie bezpečnosti pre peších, cyklistov a ďalších účastníkov cestnej premávky a prípadné zníženie nehodovosti,“ uviedla primátorka mesta Alexandra Pivková.

So stavebnými prácami sa začalo v decembri 2022, ukončené boli v júni tohto roka. "Aktuálne prebieha proces kolaudácie a priestor by do užívania v plnej miere mohol byť odovzdaný v septembri tohto roka," vysvetlila hovorkyňa Lučenca.

V ďalšej etape prestavby Predstaničného námestia mesto plánuje rozšírenie parkovacích plôch a taktiež zelene. Mesto má v úmysle doplniť tento priestor o ďalšiu zeleň – 9 listnatých stromov.

V ďalšej etape bude vybudovaných 38 parkovacích miest oproti autobusovej stanice a 16 pozdĺžnych parkovacích miest na Ulici kpt. Nálepku. Mesto tiež participuje na príprave možnosti rozšírenia stanovíšť zdieľaných bicyklov o ďalšie dve nové stanovištia pri autobusovej stanici a železničnej stanici.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross