No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počas pretekov na Dobšinskom kopci pretekárske auto vyletelo mimo cestu, zasiahlo jedného človeka

DOBŠINÁ – Poranenia chrbtice a dolnej končatiny v oblasti stehna utrpel 32-ročný muž, ktorého počas pretekov na Dobšinskom kopci v okrese Rožňava zasiahlo pretekárske auto. Zároveň je podozrenie, že u neho mohlo dôjsť aj k poraneniu panvy. O prípade informovala na sociálnej sieti letecká záchranná služba Air-Transport Europe (ATE).

Leteckí záchranári z popradskej základne boli dnes (17. 7.) popoludní vyslaní na Dobšinský kopec, kde pretekárske vozidlo vyletelo mimo cesty a zasiahlo jednu osobu. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bol pacient v spolupráci s ďalšími záchranármi preložený na palubu a v stabilizovanom stave pri vedomí letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach,“ dodáva ATE.

Článok pokračuje pod reklamouAko na Facebooku informovala stránka Dobšinský kopec, prosia verejnosť, aby nešírila nepodložené neoficiálne informácie o mimoriadnej situácii na pretekoch a počkali na vydanie oficiálneho komuniké vedenia pretekov. „Nateraz je potvrdené iba zrušenie sobotňajšieho druhého meraného tréningu,“ uvádza sa na stránke.

DOPLNENÉ 17. 7. o 21:15: Ďalší priebeh pretekov organizátori napokon zrušili. Ako informovali na Facebooku, v polovici druhého meraného tréningu havarovalo vozidlo Škoda Fabia, pilotované Dušanom Tóthom, v zákrute číslo 5 a prerazilo zvodidlá.

Vozidlo podľa nich zachytilo traťového komisára a zosunulo sa niekoľko metrov pod trať. Na miesto nehody vyštartovali zásahové záchranárske vozidlá a lekárska pomoc, ktoré za prítomnosti hlavného lekára podujatia vyslobodili zraneného pretekára a zraneného komisára.

Organizátori dodali, že na miesto bol privolaný vrtuľník leteckej zdravotnej služby, ktorý traťového maršala previezol do nemocnice v Košiciach. Zranený pretekár bol prevezený sanitkou do nemocnice v Rožňave. Stav oboch zranených je mimo ohrozenia života.

„Po týchto úkonoch sme prakticky okamžite zvolali športových komisárov a bezpečnostného delegáta, ktorí po preskúmaní okolností rozhodli o zrušení ďalšieho priebehu podujatia z bezpečnostných dôvodov,“ vysvetlil riaditeľ pretekov Marcel Kollárik.

DOPLNENÉ 18. 7. o 14:15: Ako na Facebooku uviedol primátor Dobšinej Ján Slovák, pretek bol zrušený z dôvodu nevyhovujúceho stavu ochranných zvodidiel lemujúcich cestu 1. triedy.

"Trať vedie na štátnej ceste ktorej majiteľom je štát a spravuje ju správa ciest. Je nereálne, aby zvodidlá financovala samospráva, alebo organizátor podujatia, keďže nie je možné investovať do cudzieho majetku. Montáž zvodidiel musí byť realizovaná odborným spôsobom, ktorý môže realizovať len ten kto má na to oprávnenie," skonštatoval Slovák.

Zároveň odmietol fámy, podľa ktorých niekto spreneveril financie na opravu. "Pokiaľ niekto má takúto znalosť, že boli nejaké financie určené na opravu zvodidiel a niekto ich spreneveril, je to povinný nahlásiť kompetentným orgánom," vyzval primátor.

Podotkol tiež, že kým štát nevyčlení dostatočné financie na opravy ciest a zvodidiel, nebude možné organizovať takéto podujatia. "Na záver si dovolím poznamenať, že stav niektorých štátnych ciest a zvodidiel na mnohých iných miestach na Slovensku je taký istý ako u nás a som presvedčený, že tieto zvodidlá po našej skúsenosti sú absolútne neúčinné aj v bežnej premávke," zakončil Slovák.

Foto: facebookový profil ATE


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross