No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri brehoch Rimavy vyzbierali 50 vriec odpadkov. Pokračovať budú pri Slanej

spv-cistenie-rimavySvetový deň vody, 22. marec, si pracovníci v územnej pôsobnosti Správy povodia Slanej Rimavská Sobota pripomenuli viacerými aktivitami. Ako Rimava.sk informoval riaditeľ Správy povodia Slanej Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ladislav Varga, prvou akciou bolo čistenie osem kilometrového úseku rieky Rimava medzi obcou Vrbovce a Rimavskou Sobotou, kde vyzbierali približne päťdesiat vriec odpadu. „V prevažnej miere išlo o plastové fľaše a igelitové tašky,“ doplnil. 

Hlavnou sprievodnou akciou organizovanou ku Dňu vody, ktorú každoročne vodohospodári z Gemera pripravujú, bol aj tohto roku pracovný seminár. Konal sa 10. apríla na Obecnom úrade v Rimavských Zalužanoch. Podľa slov riaditeľa, jeho obsahom boli prednášky s aktuálnou vodohospodárskou tematikou, ako je plán manažmentu povodňových rizík, povodňový varovný a predpovedný systém, kvalita a čistota vody, aktivity škôl a občanov pri zveľaďovaní životného prostredia a samotná činnosť správcu vodných tokov. Na seminári sa zúčastnili zástupcovia z oblasti vodného hospodárstva, miestnej samosprávy, štátnej správy, Hasičského a záchranného zboru, Štátnej ochrany prírody, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

plesivecAko ďalej Varga informoval, v spolupráci s Obecným úradom Plešivec sa po vlaňajšom úspešnom priebehu opäť organizuje druhý ročník čistenia okolia rieky Slaná v katastrálnom území obce Plešivec, ktorý sa uskutoční v piatok, 24. apríla. „Chceme do tejto akcie zapojiť najmä žiakov miestnych škôl, zamestnancov miestnej samosprávy a občanov obce,“ dodal Varga.

„Kvapka vody je tvárna, má dostatočne veľkú silu a je potrebná. Voda priamo podmieňuje udržateľný rozvoj. Vodné zdroje podporujú znižovanie chudoby, ekonomický rast a udržateľnosť kvality životného prostredia. Prostredníctvom potravinovej a energetickej bezpečnosti až po zdravie ľudí a ekosystémov voda prispieva na zlepšenie sociálnej úrovne a tak ovplyvňuje životy miliárd ľudí,“ uzavrel riaditeľ.

 

 

Svetovým dňom vody bol 22. marec vyhlásený v roku 1992 Valným zhromaždením OSN a odvtedy sa pripomína každoročne rozličnými aktivitami, ktoré majú za cieľ informovať širokú verejnosť o význame vody, pričom motív podujatia sa každoročne mení. Tohtoročným mottom je Voda a udržateľný rozvoj.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross