No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri chátrajúcom kaštieli v Ožďanoch horelo, nechýbalo veľa a boli by sa chytili aj zarastené steny

Pri chátrajúcom kaštieli v Ožďanoch horela tráva, odrezky z kríkov ako aj samotné kríky uložené na kope. V suchom a ťažko prístupnom poraste sa však plamene ďalej rozširovali. Oheň bol založený na dvoch miestach, zrejme úmyselne. Uhasiť sa ho podarilo domácim dobrovoľníkom. Tento rok tam však neboli po prvýkrát. „Horelo na dvoch nezávislých miestach. Pred kaštieľom horel trávnatý porast a druhé ohnisko bolo za kaštieľom v parku,“ priblížil pre Rimava.sk veliteľ zásahu Dobrovoľného hasičského zboru Ožďany Gabriel Kalina, podľa ktorého sa oheň rozširoval a horelo aj v tesnej blízkosti kaštieľa, ktorý je v dosť zanedbanom stave.

V okolí kaštieľa horelo už aj pred pár týždňami. Dobrovoľní hasiči tu zasahovali už štvrtýkrát. Raz museli na pomoc zavolať aj profesionálnych hasičov z Rimavskej Soboty. Išlo o požiar trávy medzi kaštieľom a neďalekou vodárničkou nad obcou Ožďany.
Zároveň zdôraznil, vysoké riziko rozšírenia ohňa, podobne ako tomu bolo pred rokmi na Krásnej Hôrke, ktorá zhorela skoro celá. V okolí kaštieľa je mnoho suchých kríkov a zarastené steny miestami až po drevenú strechu. „Je v dosť zanedbanom stave,“ dodal veliteľ zásahu, podľa ktorého aj vďaka včasnému nahláseniu nebolo potrebné volať profesionálnych hasičov a oheň uhasili v priebehu hodiny. Na vypaľovanie, za ktoré hrozia pokuty, upozorňujú hasiči. V súčanosti platí celoplošný zákaz vypaľovania trávy a krovín, ktorý však ľudia častokrát nerešpektujú. Dôkazom toho sú desiatky výjazdov hasičov za posledný mesiac.

Kaštieľ zo 14. storočia obec odpredala koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, lebo nemala financie na jeho opravu. Financie na jeho opravu však nenašlo viacero investorov. Pred približne desiatimi  rokmi niekdajšie honosné sídlo získala v rámci exekúcie SAD Zvolen. Zámer vybudovať tu objekt na komerčné a kultúrne účely ale zrealizovaný nebol.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross