No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosoboťania zorganizujú jeden z najstarších lyžiarskych prechodov na Slovensku

17. februára 2017 |  | |

prechod-muranskou-planinouRimavskosobotskí turisti zorganizujú aj tento rok jeden z najstarších existujúcich lyžiarskych prechodov na Slovensku, patriť bude medzi tie jubilejné. Muránskou planinou prejdú turisti a bežkári už po 60-ty krát, už túto sobotu, 18. februára. Ako Rimava.sk informoval vedúci prechodu a dlhoročný turista Štefan Tóth, lyžiarskeho prechodu Muránskou planinou sa pravidelne zúčastňujú lyžiari z Rimavskej Soboty, Brezna, Podbrezovej, Muráňa, mali však aj účastníkov z Oravy, Čierneho Baloga, zo Záhoria, Žiliny, Lučenca.

„Lyžiarsky prechod Muránskou planinou nie sú preteky, stopu budú prešľapávať fyzicky najzdatnejší lyžiari. Skrátená verzia je vhodná aj pre peších turistov,“ dodáva Tóth. Ako zároveň priblížil, počas viac ako desaťročnej histórie čo prechod organizujú oni, zažili mnoho krásnych chvíľ v bielej lyžiarskej stope. „Častokrát sme len s ťažkosťami dokázali prejsť celú trasu, pretože bolo na "planine" obrovské množstvo snehu,“ povedal Tóth, podľa ktorého však zažili aj roky, keď bežky nechali doma a lyžiarsky prechod pre nedostatok snehu museli absolvovať bez snehu. „Trochu mi je ľúto, že v posledných rokoch sa odmlčali lyžiari z Tisovca a Rimavskej Píly. Tu bola predsa kolíska lyžovania v našom okrese,“ povedal Tóth.

Prechod Muránskou planinou - KST Rimavská SobotaPrechod Národným parkom Muránska planina zorganizoval Klub Slovenských turistov (KST) mesta Rimavská Sobota na 18. februára už od skorého rána. Trasa dlhá približne 37 kilometrov povedie cez lokality Zbojská – Kučelach – sedlo Burda – Siváková - Nižná Kľaková - Studňa až do sedla Javorinka. Odtiaľ bude pripravený autobus, ktorý turistov odvezie do Muráňa a v penzióne Lykovec bude vyhodnotenie akcie s občerstvením - gulášom, čajom, pivom či kofolou. Podľa Tótha je však pripravená aj kratšia varianta z Nižnej Kľakovej Hrdzavou dolinou do Muráňa približne 22 kilometrov.

Lyžiarsky prechod Muránskou planinou založili lyžiari z Rimavskej Píly. Zakladateľom bol podľa Tótha nestor bežeckého lyžovania Ján Mihók, ktorý bol neskôr aj trénerom bežcov -lyžiarov z Tisovca a Rimavskej Píly. Neskôr sa k nemu pridala aj jeho manželka (pretekárka). Stálymi účastníkmi boli neskôr aj jeho deti. Keď už boli obidvaja v pokročilom veku a fyzicky by už prechod nezvládli pokračovali v organizovaní prechodu jeho synovia. „Pokiaľ mu sily stačili, tak vždy prišiel aspoň na zahájenie na Zbojská a na vyhodnotenie do Muráňa. Bola to jeho srdcová záležitosť,“ povedal terajší vedúci prechodu Štefan Tóth. Veľa bývalých stálych účastníkov prechodu už nie je medzi nami a postupne úroveň lyžiarskeho prechodu Muránskou planinou upadala. Synovia Janka Mihóka sa neskôr už nechceli podieľať na organizovaní tohto pre náš región významného podujatia a tak komisia lyžiarskej turistiky pri regionálnej rade KST poverila KST mesta Rimavská Sobota pokračovať v organizovaní lyžiarskeho prechodu Muránskou Planinou. „Nevedieme si štatistiku, ale minimálne 17 rokov náš klub organizuje lyžiarsky prechod, ktorý je možno najstarším ešte stále existujúcim lyžiarskym prechodom na Slovensku,“ priblížil Tóth.

Prechod nie je jedinou akciou turistov, približne týždeň pred tým, organizujú lyžiarsky prechod Muránskou planinou aj turisti z Muráňa, ale v opačnom smere. „Ich trasa od Nižnej Kľakovej nepokračuje na Zbojská, ale cez Hrdzavú dolinu pokračuje do Muráňa. Náš prechod samozrejme nie je taký masový,“ dodal.

Viac informácií o pochode nájdete v kalendári podujatí.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross