No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri Novej Bašte chcú namiesto obilia vo veľkom pestovať orechy

22. januára 2015 |  | 

orechPri Novej Bašte v okrese Rimavská Sobota budú namiesto obilia pestovať orechy, nový sad má vyrásť už tento rok na ploche viac ako 240 hektárov. Ako pre Rimava.sk uviedol Peter Molnár z obce Tachty, na zámere už pracujú viac ako rok. Stromy by podľa neho mali byť v závislosti od počasia vysadené už na jar. „Na výstavbe zamestnali približne 50 ľudí, ktorí boli prijatí na dohodu,“ povedal Molnár a dodal, že natrvalo sa o sad bude starať desať pracovníkov. Financie podľa Molnára čerpajú z vlastných zdrojov.
Ako Molnárovci uvádzajú v správe pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA, predpokladané náklady na prípravu pôdy, výsadbu, oplotenie a na strojové vybavenie sú odhadované na približne 1,5 mil. eur. Podľa projektu má byť orech kráľovský vysadený na piatich plochách v katastrálnom území obce Nová Bašta a Šiatorská Bukovinka. V zámere predkladatelia spomínajú, že pestovanie orechov je vysoko rentabilné. Orechy sa podľa Molnára dajú zbierať aj zelené, možno ich spracovávať ako kandizované ovocie, na zaváranie alebo na výrobu likérov.
Ako pre Rimava.sk povedal predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory František Tóth, o projekte a zámere podnikateľov zatiaľ nepočul. Podľa jeho slov, ak má byť sad na ploche 240 hektárov, ide o veľký a odvážny projekt.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross