No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Pri obnove zhorenej strechy kaštieľa v Ožďanoch môže pomôcť ministerstvo

Pri obnove nedávno zhorenej strechy renesančného kaštieľa v Ožďanoch v okrese Rimavská Sobota by majiteľovi mohlo pomôcť ministerstvo kultúry. V dotačnom projekte majiteľ Bystrická dopravná spoločnosť (BDS) môže získať približne 200 tisíc eur. Informoval o tom dnes štátny tajomník rezortu Konrád Rigó na tlačovej konferencii pri ruinách kaštieľa. Ako ďalej spomenul, kaštieľ patrí súkromnému vlastníkovi, s ktorým nadviazali kontakt. „Mali sme osobné i telefonické rokovania. Majiteľ prisľúbil patričné financovanie a investovanie do objektu, a že pristúpi zodpovedne k tejto otázke," povedal Rigó s tým, že ministerstvo kultúry má dotačný program s termínom 8. november 2019. „Dovtedy majiteľ vypracuje projektovú dokumentáciu a odborná komisia sa dúfam k tomu postaví pozitívne a tým pádom aj štát bude môcť podporiť túto rekonštrukciu," doplnil.Zároveň však zdôraznil, že vlastníctvo zaväzuje, čo je aj v ústave SR. „Každý kto je majiteľom národnej kultúrnej pamiatky sa má o to starať a urobiť všetko pre to, aby nedošlo k takýmto katastrofálnym stavom," podotkol štátny tajomník, ktorý pred časom vyhlásil, že za vzniknutú katastrofu nesie zodpovednosť majiteľ, Bystrická dopravná spoločnosť.
Poukázali tiež na to, že dotknutá spoločnosť za posledných päť rokov nepodala ani jednu žiadosť na ochranu kaštieľa, pričom MK ponúka vlastníkom pamiatok rôzne dotácie.

Zástupcovia spoločnosti sa dnešného stretnutia pri kaštieli nezúčastnili. Ako odznelo na stretnutí, majiteľ však mal zámer opraviť strechu. „Ako sme sa dozvedeli, už pripravovali projekt. Táto katastrofická situácia do toho ale došla, tak teraz musia investovať omnoho viac prostriedkov. Ale ako povedal predseda predstavenstva, sú pripravení na tento krok," spomenul Rigó a dodal, že táto nešťastná udalosť možno rozhýbe veci okolo kaštieľa. O príčine vzniku požiaru podľa jeho slov nové informácie nemajú.


Pred pár rokmi chceli z kaštieľa spraviť kongresové centrum, neskôr bol na predaj. „Už to tak vyzeralo, že sa to skoro predalo, ale zlyhalo to na nejakých maličkostiach," priblížil starosta Ján Matej v mene majiteľov. Po požiari už podľa jeho slov ale majitelia prehlásili, že kaštieľ nepredajú a bude doňho investovať.


Škoda na zhorenej streche je podľa odhadov odhadnutá na minimálne 300 tisíc eur. Na rokovaní a aj na mieste bola aj riaditeľka krajského pamiatkového úradu. „Nemáme tu len problém so strechou, krovom, ale aj so statikou, takže to nebude jednoduchá práca, ale určite treba s tým začať," upozornil Rigó.


Starosta obce Matej verí, že nová strecha by kaštieľ mohla zachrániť aj napriek zlej statike niektorých múrov. „Je z toho nešťastná celá dedina. Budem veľmi rád, keď sa podarí zrekonštruovať aspoň strechu a zastabilizovať ho," povedal starosta. V roku 1996 sa tu podľa jeho slov postavila koniareň, začali sa budovať, prehlbovať pivnice. „Tie katakomby sú v celkom dobrom stave, platne a piliere, ktoré boli vtedy urobené, držia,“ podotkol Matej s tým, že je snaha pomôcť, založiť občianske združenie a vyhlásiť národnú zbierku. „Ľudia majú záujem, len treba začať a určite sa to nejako spoločnými silami podarí," dodal.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross