No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: Strecha kaštieľa v Ožďanoch zhorela za pár minút, škody odhadujú na 300 tis. eur. Na požiar si však posvieti aj polícia.

4. októbra 2019 |  | 

Strecha Národnej kultúrnej pamiatky, kaštieľ v Ožďanoch, zhorela v priebehu pár minút. Ľudia sa mohli len prizerať a dúfať, že rýchlo sa šíriaci požiar sa nerozšíri na okolité strechy domov. Ničivému požiaru nevedeli zabrániť ani privolaní hasiči, ktorých sa pri hasení vystriedali desiatky. Požiar sa im podarilo lokalizovať krátko pred 20-tou hodinou a na jeho likvidácii po celom obvode budovy pracovali niekoľko hodín.

Najväčší a najstarší objekt na okolí, v ktorom sa narodila Levočská biela pani, ostal bez strechy. Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Petry Kováčikovej boli škody odhadnuté minimálne na 300 tisíc eur. „Príčiny požiaru vyšetrujeme," uviedla s tým, že počas hasenia požiaru musela polícia zabezpečovať miesto činu proti neoprávneným vstupom občanov, ktorých zvedavosť ťahala do blízkosti kaštieľa čo komplikovalo aj prístup hasičom s technikou.

Doplnené video z požiaru

Podľa slov Mariána Brádňana z HaZZ Rimavská Sobota zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči z okolia. „Keď sme prišli na miesto zásahu, strecha bola už vo vysokom štádiu horenia," povedal Brádňan. K príčinám požiaru sa zatiaľ vyjadriť nevedel. Strecha bola vo výške asi 11 metrov, pri hasení používali dva rebríky. Podvečer sa podľa jeho slov dalo už dostať v autonómnych prístrojoch aj priamo na poschodia bez ohrozenia zdravia príslušníkov. „Vzhľadom na vek budovy sa musí postupovať opatrne a preverovať kde vôbec môžu vkročiť aby nedošlo k prepadnutiu podlahy," dodal. Pri požiari zasahovali hasiči z Poltára, Lučenca, Rimavskej Soboty, ako aj domáci dobrovoľní hasiči z Oždian, Poltára, Kružna.

Pozrite si reportáž televízie JOJ

Podľa miestnych obyvateľov začala horieť ľavá strana kaštiela a vetrom sa rýchlo požiar rozšíril na celú strechu, z ktorej odlietavali žeravé a horiace kusy. Niektorí ľudia si ochladzovali strechy, aby nedošlo k ich prípadnému zapáleniu. Vznikli aj drobné škody na návese.

Takto vyzeral kaštieľ pred ničivým požiarom

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross