No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pribudol nový náučný chodník v Šiatorskej Bukovinke. Objavte "Kameňú izbu" a krásy Cerovej vrchoviny

Zdroj: Región Novohrad

LUČENEC - V malebnej obci Šiatorská Bukovinka, ktorá sa nachádza v okrese Lučenec, pribudol nový náučný chodník. Tento chodník vedie návštevníkov k unikátnemu prírodnému útvaru – Kamenná izba, ktorý vznikol vďaka spätnéj erózii a predstavuje fascinujúci skalný stupeň.

Riaditeľka CHKO Cerová vrchovina, Eva Belanová, vyjadrila radosť z nového prírastku: "Veľmi sa tešíme, že v rámci Cerovej vrchoviny, územia, ktoré na Slovensku možno nie je až tak známe, pribudne niečo nové a zaujímavé. Je tu existujúce prepojenie na cyklotrasu - Novohradskú magistrálu, čiže do budúcnosti je tu vízia nielen pre cyklistov, ale aj pre peších turistov. Toto územie je zaujímavé aj pre milovníkov geológie, kde môžu sledovať históriu vzniku Cerovej vrchoviny.“

Článok pokračuje pod reklamou


Pri vstupe do lesa nájdete na pravej strane oddychové miesto s dreveným stolom a lavičkou, zatiaľ čo na ľavej strane chodníka sú informačné tabule „Spoznaj les“. Starosta obce Peter Badinka uviedol: „Kamenná izba je zaujímavá turistická lokalita, ktorá vznikla spätnou eróziou, a preto sme sa rozhodli pri nej vybudovať náučný chodník, ktorý je tvorený dvomi časťami.“ Prvá časť obsahuje informačné tabule o rôznych druhoch živočíchov a po krátkej prechádzke, približne 300 metrov, sa návštevníci dostanú k vodopádu, ktorý vytvára Kamennú izbu. Tu je vybudované schodisko aj s vyhliadkou.

Zdroj: Región Novohrad

Dominantnou turistickou atrakciou regiónu je neďaleký hrad Šomoška, ktorý ročne priláka približne 30-tisíc návštevníkov. Nová lokalita rozširuje turistickú ponuku regiónu a popularizuje Globálny geopark Novohrad – Nógrád, na ktorého území sa nachádza.

"Stratégiou rozvoja pre cestovný ruch Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) je podporovať tvorbu aj malých projektov, ako vidíme aj dnes. Aj takýmito malými projektami vieme upriamiť pozornosť na prírodné a kultúrne krásy, ktoré sa nachádzajú v našich regiónoch,“ uviedol Ján Beljak, podpredseda BBSK.

Náučný chodník bol zrealizovaný v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie, a to vďaka finančnému príspevku Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja vo výške 8-tisíc eur.

„Nová atraktivita prispeje k udržaniu turistov v lokalite, ktorí navštevujú hlavné lákadlo, hrad Šomoška. Komplexne sa snažíme budovať lokalitu geoparku a na slovenskej strane potrebujeme, aby boli zvýraznené všetky predpoklady, vďaka ktorým môže návštevník v regióne objaviť zaujímavé miesta,“ vysvetlil Tomáš Krahulec, riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross