No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Priekopníci jednoprevodových bicyklov zorganizovali miestnu tour do Poltára

15. júla 2019 |  | 

Okružná jazda po Francúzsku TOUR de France má odozvu aj v regióne Rimavskej Soboty a okolí. Miestni cyklistickí aktivisti, ktorí nie sú práve zástancami veľkých súťaží či masových akcií, sa však motivovali a uplynulý víkend zorganizovali jazdu z Rimavskej Soboty do Poltára. K čo najstarším jednoprevodovým bicyklom účastníci pridali aj dobové oblečenie, aké sa nosilo v uplynulých časoch. Dievčatá mali pekné šaty či klasické zástery, doplnok tvoril aj vhodný klobúčik. Z techniky nechýbal bicykel švajčiarskej armády z roku 1945, či staré liberty alebo ukrajina…

Záverom Tour nechýbalo vyhodnotenie a občerstvenie.

„Ide o pripomenutie si čias minulých, keď mali bicykle ešte len jeden prevod. Chceme nadchnúť a naštartovať milovníkov bicyklov, aby si do budúceho roka zaobstarali alebo opravili ten svoj vlastný,” priblížil pre Rimava.sk jeden z organizátorov Rastislav Maňovský, pre ktorého vydarená akcia nebola jedinou a v talóne majú aj ďalšie originálne trasy po miestnych “krkahájoch”. Ako spomenul, túto trasu vyberali čo najviac mimo bežnú premávku a nezľakli sa ani prípadných kopcov kde bolo treba bicykle tlačiť. „Pre náš región prehadzovačky ani nie sú potrebné, až na jednoprevodovom bicykli človek ucíti potom silu kopca,” dodáva s úsmevom Rasťo a zaspomínal na časy, keď sa ešte takto jazdilo viac. „Reagujeme na znovuobjavovanie jednoprevodníkových bicyklov, trend, ktorý sa rozmáha všade vo svete. Naše mesto a jeho okolie je ako stvorené na takýto typ cyklistiky, a tak máme šancu tu zorganizovať pekné akcie pre nadšencov,“ podotkol.

Podľa cyklistu Petra Dóbiho z Rimavskej Soboty jedného zo sympatizantov cyklistiky, ide o dobrý nápad zorganizovať takúto akciu. „Takéto niečo tu chýbalo. Pripomenuli sme si, ako sme niekedy chodievali do práce a niektorí tak chodievajú dodnes,” poznamenal s tým, že do budúceho roka dá kvôli takejto akcii doporiadku svoj starý bicykel. A prečo si zvolili organizátori cestu do Poltára v susednom okrese, ktorý bol niekedy známy sklárňami či výrobou hlinených súdkov? „Pripadá mi to ako naj trasa čo sa týka aj peknej cesty, prírody a sú na nej prijateľné kopce pre každého,“ priblížil jeden z dôvodov prečo si vybrali túto cestu Ján Rešetár. Cestou navyše nechýbalo občerstvenie na šťavici v Maštinci. V cieli išlo u všetkých cyklistov o radosť až bujarú veselosť. „Hlavne pri pohľade na skupinku, ktorá nás hlukom a pokrikovaním vítala v cieľovej rovinke. A zavážil aj pohľad na pripravený výčapný pult,“ priblížil pocity z cieľa Rasťo, ktorého pozitívne ohlasy na sociálnych sieťach od ostatných sympatizantov potešili. „Veríme, že s mnohými kometujúcimi sa o rok stretneme na trati,“ povedal a odkázal ďalším záujemcom, že singlespeed cyklistika je súčasný trend hlavne medzi modernými mestskými ľuďmi. Podľa jeho slov najdôležitejšími dôvodmi prečo sa pre takýto spôsob cyklistiky rozhodnúť je jednoduchosť a z toho vyplývajúce minimálne obstarávacie náklady ako aj nízke náklady na údržbu. „Ďalej estetika a v neposlednom rade aj precítenie terénu, keďže možnosť zľahčiť si cestu prehadzovaním prevodov akosi odpadá. Myslím, že ešte sa tu po garážoch nájde dosť starých bicyklov vhodných na repas, prípadne prestavbu, záujemcom vieme poradiť ako na to,“ pripomenul. Technické problémy cestou nemali a vo výbave rozhodne nechýbala dobová strava „sportsmenov“ - chlieb, slanina, klobása a cibuľa!

Z ďalších plánov na leto organizátori spomenuli, že chystajú zatiaľ len krátke výjazdy cyklotrasou na Kurinec a o ďalších dajú včas vedieť.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross