No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prírodnú kozmetiku premenila zo záľuby na voňavé živobytie

V spolupráci s Miestnou akčnou skupinou MALOHONT Vám prinášame sériu článkov predstavujúcich producentov kvalitných miestnych výrobkov, disponujúcich značkou „Regionálny produkt GEMER-MALOHONT“. Viac informácií  o regionálnom produkte nájdete tu…

Katarína  Slaninová - Prírodné mydlá a šampóny, šľahaný telový krém

Mydlá Kataríny Slaninovej sú vyrábané procesom za studena, výhradne bez použitia palmového oleja. V ponuke sú mydlá s minimálne 24 % podielom kozieho mlieka, aj bez neho. Spolu so šampónmi obsahujú len rastlinné oleje a maslá. Liečivé účinky a vôňu im dodávajú sušené bylinky a éterické oleje, telu prospešné íly, či himalájska ružová soľ. Šľahaný telový krém je bez silíc a konzervantov, balený v skle. Katarína Slaninová z Hrnčiarskych Zalužian sa výrobe mydiel a kozmetiky intenzívne venuje už 8 rokov. Od roku 2016 sa jej záľuba stala zároveň každodenným zamestnaním. Pri výrobe sa necháva inšpirovať liečivou silou prírody a využíva silu jej darov, aby pokožke svojich zákazníkov dopriala len to najlepšie pre jej zdravie a sviežosť.

Ako ste sa dostali k výrobe mydiel?
Mydlá som začala vyrábať po tehotenstve v roku 2012. Bola som práve na materskej, keď som sa dostala ku rôznej literatúre a videám zameraným na výrobu mydiel. Neskôr som zistila, že ich výrobe sa venovala aj moja stará mama. Najskôr som to dlhšie študovala, napokon som si povedala, že je najvyšší čas to vyskúšať. Prvé moje mydlo bolo olivové, zapáčilo sa mi a hneď ma to chytilo za srdce.

Na kom ste v začiatkoch výrobky odskúšali?
V rodine sme mali kožné problémy. Môj prostredný syn mal atopický ekzém. Iní rodinní príslušníci mali problémy s rôznou drogériou, ktorá obsahovala nepriaznivú chémiu. Hľadali sme preto spôsoby, ako by sme im mohli pomôcť. Napokon tie moje mydlá zapôsobili a koža sa začala uzdravovať. Následne som sa začala výrobe detailnejšie venovať a zaoberám sa ňou až dodnes. Stále sa však snažím objavovať niečo nové, čím by som pomohla širšiemu okruhu ľudí.

Čo všetko by sme našli medzi Vašimi výrobkami?
Vyrábam šampóny na vlasy, mydielka s kozím mliekom, mydielka bez kozieho mlieka, šľahaný telový krém, dokopy je to nejakých 26 výrobkov, ktoré si ľudia môžu vybrať, pričom na väčšinu z nich mám udelenú značku regionálny produkt GEMER-MALOHONT.

Aký je postup pri výrobe mydla?
Keď sa rozhodnem vyrobiť mydielko, tak si najskôr nachystám formy, oleje, lúh, ale aj prostredie okolo seba so všetkými pomôckami. Následne si miešam oleje s lúhom. Na miešanie používam mixér, aby som získala správnu konzistenciu. Napokon to vylievam do foriem, ktoré nechám odpočívať. Po odpočinutí sa mydielko môže začať krájať. Nakrájané mydielko odpočíva 4 až 6 týždňov. Nakoniec sa opracuje, pobalí a môže ísť ku klientovi.

Ako postupujete pri výrobe nových produktov?
Veľakrát je to o intuícii, ktorú spojím s nejakým nápadom, ale v prvom rade sa snažím o to, aby bol výsledný efekt na koži čo najlepší. Hotové mydlá dolaďujem podľa toho, ako na ne reagujú kamaráti a známi.

Čo vás na tomto remesle fascinuje?
Táto práca je skutočne úžasná, pretože je voňavá. Je nevyspytateľná, ale keď vidím výsledný efekt na ľuďoch, ktorým naozaj pomôžu moje mydlá, tak to skutočne zahreje pri srdiečku. Ľudia sa potom vracajú spokojní a priaznivú odozvu napokon posúvajú ďalej. To je pre mňa skutočne najlepšia reklama.

Akým spôsobom sa mydlá vyrábali v minulosti?
V minulosti ľudia vyrábali mydlá hlavne zo živočíšnych odpadov zo zabíjačiek a robili to za tepla. Museli to variť v kotloch aj 2 - 3 dni. Ja vyrábam mydlá za studena, čiže celý proces je rýchlejší. Keďže používam hlavne rastlinné oleje a maslá, tak je ich konzistencia iná. Majú úplne odlišnú vôňu ako živočíšne mydlá. Viem to, pretože mám odložené vyše 60 ročné živočíšne mydlo mojej babky. Aj v súčasnosti ľudia zvyknú vyhľadávať tieto živočíšne mydlá, používajú ich predovšetkým na pranie, pretože úžasne púšťajú nečistoty.

Prečo by si spotrebitelia mali vybrať práve Vašu kozmetiku?
Pokožka je najväčší orgán ľudského tela, čo si mnohí z nás často neuvedomujú. Práve kvôli tomu by mali ľudia dbať na to, čo na ňu používajú a čo jej dávajú „jesť“. Aj preto sa snažím vyberať na výrobu mojich produktov suroviny v najvyššej kvalite, ako sú za studena lisované oleje, kozie mlieko, med či bylinky. Nepoužívam konzervanty ani žiadne penivé zložky. Je úžasné, že moje mydlá nezaťažujú životné prostredie a sú skutočne biologicky rozložiteľné.

Kontakt na výrobcu:
Katarína  Slaninová - KS PRÍRODNÉ MYDLÁ
Hrnčiarske Zalužany 58
980 12 Hrnčiarske Zalužany
+421 915 150 309
[email protected]
www.prirodnemydlaks.sk

Predajné miesta: Priamo u výrobcu po predchádzajúcej dohode, v Turistickom informačnom centre v Rimavskej Sobote (Hlavné námestie 5/2), v Mili obchodíku v Lučenci (T. G. Masaryka 15), v Regeneračnom ivicentre v Lučenci (Jókaiho 312/37) alebo v Biopotravinách SLNIEČKO v Banskej Bystrici (Národná 6).

Produkty z regiónu Gemer-Malohont, ktoré vznikajú pod rukami miestnych ľudí, nájdete pod označením regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Cieľom regionálneho značenia je zviditeľnenie a podpora miestnych produktov, v ktorých sa spája tradícia a vzťah k tomuto regiónu. Za každým z nich sa skrýva príbeh, o ktorý sa s nami podelili ich výrobcovia v rámci série rozhovorov Príbehy regionálnych produktov.

Rozhovory s držiteľmi značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT realizovala v roku 2018 Miestna akčná skupina MALOHONT s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Rozhovor viedol Matej Kováč
Foto: Petra Rapčanová


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross