No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prístroj, ktorý mladšia generácia nepozná, kedysi ale bol takmer v každej domácnosti

perex-fen-na-vlasyFén na vlasy, kto by ho nepoznal či snáď i nepoužíval aj dnes. No éru fénov z osemdesiatych rokov minulého storočia nezažil každý. V súčastnosti tento prístroj na prvý pohľad pripomínajúci väčšinou meotar, by o svojom pravom využití len málo povedal terajšej mladšej generácii. V novembri ho však môžete vidieť v Gemersko-malohontskom múzeu, ktoré bude tento fén na vlasy vystavovať v rámci svojej akcie, predmet mesiaca. Prístroj z roku 1982 si môžete pozrieť počas celého novembra, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00 hod. Rimava.sk o tom informovala historička múzea Anita Tóthová.

„Vystavený elektrický fén na vlasy bol vyrobený v roku 1982 v Československu s výrobným číslom VAN B 522-A, jeho výrobcom bola firma Zlatník Ostrava,“ uviedla historčika a dodala, že do zbierok múzea sa dostal v roku 2007. Súčasťou fénu je podľa jej slov hadica, ktorá je upevnená k vzorkovanej čiapke na hlavu. Ako ďalej opísala samotný fén, teda motor sušiča je uložený do plastovej skrinky žltobielej farby, ktorá stojí na štyroch nôžkach, vo vrchnej časti s bielym hranatým držadlom, kde sa nachádzajú dva spínače, jeden na zapnutie a vypnutie prístroja, druhý na nastavenie intenzity sušenia.

Podľa Tóthovej bolo používanie sušiča jednoduché a praktické. „Žena, potom ako si umyla vlasy, pomocou kovových alebo plastových nátačiek si ich natočila. Následne k fénu patriacu čiapku nasadila na hlavu a zapla prístroj, ktorý jej vlasy osušil. Doba sušenia mohla byť rôzna, približne 15 - 30 minút, v závislosti od hrúbky a hustoty vlasov a od želaného výsledného efektu. Po vypnutí fénu mohla žena svoje vlasy „vyslobodiť“ a vybrať z nich natáčky. Výsledkom boli krásne, vlnité vlasy s pekným objemom,“ vysvetlila. Ako zároveň spomenula, tento typ fénu fungoval podobne ako dnešné kadernícke sušiace helmy, s tým rozdielom, že žena nepotrebovala ísť do kaderníctva a úkon mohla vykonať sama doma.

Okrem zaujímavého predmetu mesiaca v Gemersko-malohontskom múzeu pripravujú v novembri aj niekoľko výstav. Prvé dve, Návštevníci kŕmidiel a Najkrajšie kŕmidlo - VIII. ročník, otvoria vernisážami už 9. novembra o 13:00 hod. Ďalšiu s názvom Zvláštni ľudia otvoria 14. novembra. Výstava potrvá do 20. novembra a pozrieť si ju môžete od pondelka do nedele, od 10:00 do 18:00 hod. Záver mesiaca, 30. november, bude patriť slávnostnému odhaleniu zreštaurovaného reliéfu Barnabása Hollóa „Založenie akadémie vied 3. novembra 1825“, ktoré sa uskutoční o 13:00 hod.

fen-na-vlasy

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross