No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prituhlo, hasiči vyrážajú k požiarom skoro každý deň

poziar-hodejov0Silný mráz v uplynulých dňoch, kedy teplota klesla aj pod -20 stupňov Celzia, prinútil obyvateľov silnejšie kúriť vo svojich príbytkoch. V niektorých prípadoch to ale skončilo požiarom, pomoc hasičov v okrese Rimavská Sobota tak potrebovali od začiatku roka skoro každý deň. V prípade rodinných domov išlo najmä o požiare, ktoré vznikli netesnosťou a opotrebovaním komínov. Ako Rimava.sk informoval Marián Brádňan z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote, od začiatku nového roka vyrážali v ich zásahovom obvode k 11-tim požiarom. Horelo v Rimavskej Sobote, Hodejove, Klenovci, Veľkom Blhu, Králi, Rimavských Janovciach či v obci Rovné. „Škody spolu presiahli 50 tisíc eur,“ povedal Brádňan, podľa ktorého najväčšie škody boli pri požiari stohov slamy v Neporadzi a to 20 tisíc eur.

Najčastejšie však horeli komíny a rodinné domy. Podľa hasičov je to hlavne preto, že ľudia si nedávajú robiť revízie komínov a keď začnú viacej kúriť, dôjde k zapáleniu dechtu, vyrazeniu tehly či inej netesnosti alebo opotrebovaniu spojiva v komíne. Podľa Brádňana sa najmä u starších domov bežne stretávajú aj s tým, že drevená hrada strechy je zamurovaná do komína. „Chceme upozorniť na to, aby ľudia venovali zvýšenú pozornosť komínom. Nestačí komín každý rok vyčistiť, ale treba odborne skontrolovať aj jeho stav alebo ho zabezpečiť nehorľavým izolačným materiálom,“ zdôrazňuje Brádňan, inak ľudia riskujú požiar a zhorenie svojho domu.

Z rodinných domov horelo napríklad v nedeľu v obci Rovné, k požiaru došlo podľa hasičov vplyvom netesnosti komína. V Klenovci problém spôsobilo vyhrievanie priestorov kurína a následne sa chytila aj hospodárska budova, kde zhoreli stroje.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru za prvých 11 dní v roku zasahovali aj pri dopravných nehodách a to v šiestich prípadoch. Najvážnejšou, kedy museli vodiča aj vystrihávať bola nehoda pri záhradkárskej oblasti Vinice, kde sa v zákrute zrazili dve autá a ťažko zranených ostalo šesť osôb.

Rimavskosobotskí hasiči zasahovali pri požiari rodinného domu v obci Hodejov aj pred Vianocami.

Hasiči pri zásahu vážnej nehody v nebezpečnej zákrute pri záhradkárskej oblasti Vinice.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross