No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Prívalová voda v Kocihe strhla na cestu svah a vytopila niekoľko domov. V Hucíne evakuovali ľudí

zaplavy KocihaSilná večerná prietrž mračien a lokálne záplavy spôsobili mnoho problémov vo viacerých obciach Rimavskosobotského obvodu. Ako pre Rimava.sk uviedol prednosta Obvodného úradu v Rimavskej Sobote Pavol Struhár, v dôsledku prívalových dažďov museli vyhlásiť tretí stupeň povodňovej aktivity. Postihnuté boli najmä obce Kociha, Hrachovo, Rimavská Baňa, Klenovec, Hnúšťa, Rimavské Zalužany či Gemerská Ves. Najhoršia situácia bola podľa Struhára v obci Hucín v okrese Revúca, kde od 22.45 hod. vyhlásili mimoriadnu situáciu a museli evakuovať približne 20 obyvateľov do kaštieľa. „V dôsledku vybreženia potoku Rybník im bolo poskytnuté náhradné bývanie v kaštieli,“ povedal Struhár.

Hrachovo - osada ZmeškalkaCesta medzi Veľkými Teriakovcami a Rimavskými Zalužanmi bola v noci miestami pod vodou. Prívalová voda, ktorá sa liala z okolitých kopcov, zaplavila polia a mnoho domov. Voda poškodila aj viacero plotov. Podľa vyjadrení jednej z obyvateliek Kocihy, voda prišla za chvíľu a miestami siahala až po pás. Voda z lesa zosunula na cestu svah, premávku riadili policajti. Cestu čistili privolané ťažké mechanizmy. Tie boli potrebné aj pri obci Utekáč, kde zosunuté bahno a skaly zablokovali premávku na niekoľko hodín. S následkami počasia tu zápasili aj hasiči a to aj kvôli vzniku vážneho úrazu v obci Utekáč. „Krátko po 23-tej hodine sa podarilo príslušníkom HaZZ dostať ťažkou technikou do obce, kde poskytli zranenej osobe predlekársku prvú pomoc a následne ju transportovali k vozidlu zdravotnej záchrannej služby,“ opísal situáciu Erik Piater z krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Pri Utekáči stále zasahujú hasiči, podľa našich informácií sú pri obci strhnuté mosty, poškodené cesty a v jarkoch autá, ktoré strhol silný prúd vody. Viacerí obyvatelia sa domnievajú, že príčinou takýchto záplav v ich obciach sú vyrúbané lesy, ktoré teraz nezadržiavajú toľko vody.

Ako doplnil, intenzívna zrážková činnosť v noci spôsobila lokálne povodne vo viacerých obciach okresov Banská Bystrica, Brezno, Detva, Poltár a Rimavská Sobota.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=pjU1wAc9540" width="600" height="388"]

Veľké množstvo prívalovej vody spôsobilo problémy v 19-tich obciach Banskobystrického kraja. Na riešenie vzniknutých udalostí bolo v pondelok, 24. júna, celkovo nasadených 65 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Banskobystrického kraja, 29 kusov hasičskej techniky a pomoc občanom poskytlo aj 24 členov obecných hasičských zborov.

 

Pokiaľ máte audiovizuálne záznamy z povodní, kontaktujte nás na facebooku, telefonicky alebo aj prostredníctvom čiernej skrinky.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=mmVty72vEIE" width="600" height="388"]

[nggallery id=1072]

Zdroj: Rimava.sk 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross