No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prízemné mrazy poznačili tohtoročnú úrodu. Poľnohospodárov však trápia aj dohodári

Prízemné mrazy, ktoré udreli v poslednom období niekoľkokrát, poznačili veľké množstvo tohtoročnej úrody. V sadoch viniča a ovocia sú až 50-percentné škody. Podľa predsedu ovocinársko – vinohradníckeho družstva Gemerprodukt Valice, Františka Tótha, ktorý Rimava.sk informoval, vo vinohradoch sú škody po zimných mrazoch.

„Tam predpokladám takých 30 až 50 percent výpadku,“ avizoval. Ako spomenul, rozsah škôd však záleží od umiestnenia danej parcely. „U vyššie položených parciel sú čísla vyššie. Tam sú aj jarné škody,“ doplnil predseda družstva z okresu Rimavská Sobota, podľa ktorého v prípade ovocných sadov je škodovosť rovnako rôznorodá, a to od 30 do 60 percent. Podľa jeho slov sa o škody postarali jarné mrazy, ktoré najviac postihli hrušky a jablká. „Na Veľkú noc sme mali -5,9 stupňov Celzia, potom o ďalšie dva dni -5,3 stupňa a teraz 10. mája bolo 1,7 stupňa Celzia. Robili sme, čo sme mohli. Zadymovali, kúrili sme a robili čo sa len dalo. Ale tie výmery sú tak veľké, že to človek jednoducho nestihne všetko uchrániť,“ ozrejmil Tóth s tým, že rozsah škôd bude presnejší pri júnovom opade plodov. Ako spomenul, na jabloniach, čo ostali plody ešte nie je isté, či budú nejakým spôsobom deformované, keďže to momentálne nie je vidieť. „V prípade keď budú deformované pôjde o neštandardné plody a tie sa použijú len na spracovanie,“ povedal.

Okrem škôd po mrazoch, poľnohospodárov trápia aj dohodári či brigádnici, ktorým končia 40-dňové pracovné pomery. „S nimi musíme skončiť pracovný pomer do 7. júna,“ uviedol Tóth, podľa ktorého ľudia vzatí na dohodu reálne neodrobili 40 pracovných dní. „Keď boli mrazy, tak prišli pomôcť ráno na dve hodiny, ale úrad práce to počíta ako jeden celý deň. A keď dovŕšili tých 40 dní, tak už ďalej nemôžu robiť a tí ľudia už teda nemôžu byť tento rok zamestnaní na dohodu,“ vysvetlil predseda družstva. Ako ďalej uviedol, mnoho ľudí sa potuluje po obciach, nemajú čo robiť a tam, napríklad vo výrobe, kde by mohli skutočne niečo urobiť, tak tam ich nevedia zamestnať. „Týmito opatreniami znechutia aj tých ľudí, ktorí chcú pracovať,“ zakončil Tóth.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross