No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prízemné mrazy sa dotkli aj úrody, miestami je škoda viac ako 50 percent

hrozno1Škody na tohtoročnej úrode, ktoré spôsobili uplynulé prízemné mrazy nedali na seba dlho čakať. Poľnohospodári odhadujú miestami škodu až na 80 percent. Rimava.sk o tom informoval predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory František Tóth.

Škody na vinohradoch odhaduje predseda od 20 do 45 percent a pri ovocných sadoch od 30 do 50 percent. Prízemné mrazy podľa jeho slov najviac postihli jahody, počítajú až s 80-percentnými stratami, ako aj na vzídených zemiakoch kde odhadujú škodu na 70 percent. Ako ďalej poznamenal 50-percentné škody počítajú na cukrovej repe, najmenej si to „odniesla“ sója, škoda sa odhaduje na 20 percent. „Tej sóji zatiaľ nie je veľa, škoda je z toho čo je vzídené,“ priblížil Tóth, podľa ktorého sú poľnohospodári v rimavskosobotskom regióne oproti kolegom zo západného Slovenska ešte stále dobre na tom. „Vinohrady okolo Modry hlásia 100-percentné škody,“ avizoval predseda. Ako zároveň dodal, u viniča stačí ak je aj jemná stopka namrznutá. „U jadrovín keď vo vnútri namrznú dve-tri semienka nič sa nedeje, plod sa dokáže aj ďalej vyvíjať, ale u kôstkoviny keď sa toto stane, tak tam je to už márne,“ ozrejmil.

Príčinou vzniknutých škôd na úrode je podľa jeho slov tohtoročná vegetácia, ktorá prišla príliš skoro. Ako tvrdí, takéto mrazy zvyknú byť v tomto období. „Mali sme už mrazy aj v polovici mája, takže nie je to nič výnimočné, len tým, že vegetácia prišla skôr a tak sú tie škody väčšie,“ podotkol.

Podľa jeho slov existujú však spôsoby ako úrodu ochrániť pred mrazmi. „Jednak sú to voskové sviečky, štyridsať centimetrov vysoké, ktoré sa rozmiestňujú do sadu. Na hektár je potreba približne 500 kusov a jedna sviečka horí od 7 do 10 hodín. Je to veľmi pracné a veľmi nákladné,“ uviedol a doplnil, že ďalšou alternatívou je prevírenie vzduchu ventilátorom alebo v prípade veľkej plochy helikoptérou. „Čiže z tých horných vrstiev nahnať ten teplejší vzduch a vytlačiť ten studený. Ale to sú taktiež veľmi nákladné veci,“ vysvetlil a dodal, že jedným z lacnejších spôsobov je postrek vody, ktorá sa na kvety alebo porast aplikuje vo forme veľmi jemných kvapôčok.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross