No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prízemné mrazy zatiaľ neohrozujú úrodu, všetko však ukážu najbližšie týždne

perex-ovociePrízemné mrazy, ktoré avizujú meteorológovia aj na najbližšie dni, zatiaľ podľa poľnohospodárov v Rimavskosobotskom okrese neohrozili úrodu. To, ako sú však plody ovociny poškodené ukážu až najbližšie týždne. Rimava.sk o tom informoval predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory František Tóth.

Podľa jeho slov, počas prízemných mrazov zatiaľ zaznamenali hodnoty od mínus 3,5 až do mínus 3 stupňov Celzia. „Škody sa prejavili len na kvetinách a porastoch, čo sú blízko pri zemi,“ poznamenal. Ako zároveň dodal, menšie škody, ktoré zaznamenali, sa týkajú prirodzenej prebierky plodov v ovocnom sade, ktorá sa už tak nemusí vykonávať ručne.

Konkrétne škody z prízemných mrazov však podľa predsedu budú známe až o 2-3 týždne. „Keď sa začne plod vyvíjať. Pokiaľ je plod malý, je veľmi citlivý na mráz. Ten urobí na ňom drobné deformácie. Nie je to však veľká škoda, ktorá by niečo podstatné zmenila, ale je to dosť na to, aby hypermarkety, ktoré chcú plody prvej triedy či vyššej kvality ich preberali za polovičnú cenu,“ vysvetlil Tóth a dodal, že toto poškodí najmä samotných poľnohospodárov.

Hoci poľnohospodári prízemné mrazy nevítajú, o to viac sa tešia dažďu. „Dážď je vítaný, mohlo by ho byť viac,“ povedal Tóth, podľa ktorého v ovocnom sade vo Valiciach namerali minulý týždeň 10 milimetrov zrážok. „V pondelok som do ovocného sadu prišiel v poltopánkach a bolo úplne sucho. V zemi boli polmetrové praskliny. Všetko je skoro zasiate, tak už len pršať a pršať, my budeme len radi,“ dodal na záver predseda Tóth.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross