No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Projekt #oakadapt prinesie inovácie do lesného hospodárstva na slovensko-maďarskom pohraničí

Zdroj: Freepik.com

ZVOLEN - Technická univerzita vo Zvolene (TUZVO) spustila realizáciu významného medzinárodného projektu s názvom Zvyšovanie ekologickej udržateľnosti dubových lesov prostredníctvom prírode blízkeho obhospodarovania založeného na experimentálnom výskume.

Tento projekt, známy pod akronymom #oakadapt, je financovaný z Programu Interreg Maďarsko – Slovensko a jeho cieľom je ochrana dubových lesov v pohraničných regiónoch Slovenska a Maďarska. V rámci projektu získala TUZVO podporu vo výške takmer 290 tisíc eur z prostriedkov Európskej únie.

Článok pokračuje pod reklamou


Prírode blízke lesníctvo ako odpoveď na klimatické zmeny

Projekt sa zameriava na inovatívne prístupy k obhospodarovaniu dubových lesov, ktoré nahrádzajú tradičné lesnícke metódy nedostatočne reflektujúce potreby týchto ekosystémov. Dubové porasty sú čoraz viac vystavené negatívnym vplyvom klimatických zmien a environmentálnych stresorov, čo vedie k strate biodiverzity a zhoršeniu ich ekologickej stability.

Základom projektu je experimentálny výskum, ktorý prebieha na piatich vybraných lokalitách Vysokoškolského lesníckeho podniku TUZVO. Vedci sledujú vplyv rôznych manažmentových zásahov na biodiverzitu, mikroklimatické podmienky a ekosystémové procesy v dubových lesoch. Na základe získaných výsledkov sa budú implementovať konkrétne lesnícke opatrenia, ktoré prispejú k vyššej odolnosti lesných porastov a ich trvalo udržateľnému obhospodarovaniu.

Na realizácii projektu sa podieľajú popredné organizácie z oblasti lesníctva a ochrany prírody, ktoré sa venujú vývoju a zavádzaniu vedecky podložených opatrení do praxe. Koordináciu projektu zastrešuje Technická univerzita vo Zvolene ako hlavný partner. Medzi ďalších projektových partnerov patria:

  • Centrum pre ekologický výskum (Maďarsko) – monitoring biodiverzity a ekosystémových procesov,
  • Správa lesov Pilis (Maďarsko) – implementácia prírode blízkych lesníckych opatrení,
  • Mestské lesy Krupina, s.r.o. (Slovensko) – aplikácia inovatívnych lesníckych prístupov v praxi,
  • Real Forest, s.r.o. (Slovensko) – zber a analýza údajov o stave biodiverzity,
  • Národné lesnícke centrum (Slovensko) – tvorba nových smerníc pre ekologicky udržateľné lesníctvo.

Projekt podčiarkuje dôležitosť medzinárodnej spolupráce pri riešení environmentálnych výziev.

Dubové lesy v slovensko-maďarskom pohraničí čelia podobným problémom, akými sú strata biodiverzity a zhoršovanie ekologických podmienok v dôsledku klimatickej zmeny a nevhodných hospodárskych praktík. Spolupráca odborníkov z oboch krajín umožní efektívnejšie riešenia a prispeje k dlhodobej ochrane lesných ekosystémov.

Výstupy projektu neostanú len v akademických kruhoch – budú zdieľané s lesníkmi, vlastníkmi lesov, ochranármi a rozhodovacími orgánmi prostredníctvom workshopov a odborných stretnutí na národnej i medzinárodnej úrovni. Okrem toho bude spracovaný krátkometrážny dokumentárny film, ktorý priblíži verejnosti význam prírode blízkeho obhospodarovania lesov.

Projekt #oakadapt predstavuje významný prínos k ekologicky udržateľnému obhospodarovaniu dubových lesov v slovensko-maďarskom pohraničí.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross