No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Protestné zhromaždenie pred Domom kultúry v Rimavskej Sobote vyjadruje nesúhlas s prebiehajúcou rekonštrukciou

Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Občania a občianske združenia z Rimavskej Soboty zaslali predstaviteľom mesta otvorený list, v ktorom žiadajú o zachovanie jedinečného kamenného obkladu Domu kultúry. Tento architektonický prvok, označený ako „kubánsky mramor“, má veľkú vizuálnu a materiálovú hodnotu pre verejný mestský priestor.

Signatári listu, vrátane odborníkov z oblasti architektúry a umenia, upozorňujú na nešetrné odstraňovanie vzácneho kameňa počas rekonštrukčných prác. V liste zdôrazňujú, že Dom kultúry má nielen finančnú, ale aj kultúrnu hodnotu, ktorá by mala byť chránená pre budúce generácie.

V utorok, 6. augusta, sa pred Domom kultúry stretli signatári listu, aby vyjadrili svoj nesúhlas s prebiehajúcou rekonštrukciou. Ingrid Kepková, vizuálna umelkyňa, ktorá inicializovala protestné zhromaždenie, uviedla: „Ľudia citlivo vnímajú rekonštrukciu domu kultúry v Rimavskej Sobote, ktorá je robená netransparentne. Keďže je to verejný majetok, je dôležité, aby sme mali informácie o tom, čo presne sa deje, aký je projekt. Som pohoršená, že sa likvidujú rôzne architektonické prvky, ktoré sú nenávratne zničené“ .

Kristián Szabó, člen Komisie výstavby, dopravy a územného plánovania, dodal: „6. novembra 2023 sme mali zasadnutie komisie, v rámci bodu programu rôzne padla téma obnovy kultúrneho domu. Prejednávali sme aj investície, ktoré sú mimo rozpočtu mesta. Na tejto budove najhodnotnejší je práve ten obklad, kameň. Odpoveď bola, že asi nie, pretože podľa podmienok projektu, musí byť renovácia vykonaná finančne najekonomickejšie“ .

Ďalší z účastníkov zhromaždenia, Ján Rešetár, zdôraznil: „V Rimavskej Sobote nemáme veľa architektonických pamiatok z obdobia 70. a 80. rokov minulého storočia. Obklad je jedným zo symbolov mesta, známy geológ potvrdil, že ide o kriedový vápenec. Obávam sa, že škody môžu nastať aj v interiéroch“ .

Architekt Erik Klaubert vyjadril svoje sklamanie nad postupom rekonštrukcie: „Človek ráta s tým, že obklad, ktorý je na stavbe je prírodný kameň, ktorý v prírode rastie milióny rokov, človek ráta s tým, že sa k nemu bude tak aj pristupovať. Pri tom, čo vidíme, že je z veľkej časti rozbíjaný, tak mi príde ľúto, že takto pristupujeme k dedičstvu nášho mesta“ .

Občania požadujú zachovanie pôvodného stavu výzoru a materiálu po vykonaní izolačných prác, uskladnenie odobratého materiálu, a transparentnú komunikáciu ohľadom ďalších krokov rekonštrukcie. Podľa nich by malo byť architektonické riešenie verejne diskutované s odborníkmi aj širšou verejnosťou.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross