No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prvá výstava múzea v znamení unikátnej potápačskej zbierky a fotografií

perex-potapaniePrvá tohtoročná výstava Gemersko-malohontského múzea predstaví zbierku potápačskej techniky z druhej polovice 20. storočia. Táto unikátna 504-kusová zbierka predstaví najrozličnejšie časti potápačskej výstroje z rôznych kútom sveta. Výstavu obohatia aj fotografie spod hladiny vody, od fotografií približujúcich atmosféru vrakov, zábery potápania v rôznych lokalitách sveta, alebo speleopotápanie. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok, 23. februára o 15.00 hodine v priestoroch múzea. Výstava potrvá do 30. apríla.

„Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote získalo do svojich zbierok vďaka podpore z Fondu na podporu umenia na rok 2016 unikátnu zbierku historickej potápačskej techniky od zberateľa, potápača, inštruktora potápania, ale i cestovateľa Petra Ferdinandyho z Revúcej,“ uviedol pre Rimava.sk Ján Aláč z Gemersko-malohontského múzea. Ako ďalej priblížil, Peter Ferdinandy budovaniu tejto jedinečnej zbierky venoval štyri desaťročia svojho života.

Podľa Aláča výstava sprostredkuje návštevníkom najnovšiu akvizíciu múzea prostredníctvom sústredenia sa na potápačskú techniku a výstroj používanú pri výcviku potápačov v priestore bývalého Československa, s dôrazom na československú produkciu. „Cieľom výstavy je zároveň naznačenie mnohorakosti jednotlivých typov a variant potápačskej techniky od kompletov potápačských neoprénových oblekov, pogumovaných kompletov, potápačských masiek a plutiev, potápačskej dýchacej automatiky, tlakových fliaš, alebo potápačských viest a iných zaujímavých doplnkov,“ poznamenal a dodal, že doplnením potápačskej techniky je vizuálne zaujímavý súbor fotografií, ktorých témy pokrývajú celý rozsah fotografovania pod vodou, od fotografií približujúcich atmosféru vrakov, zábery potápania v rôznych lokalitách sveta, alebo speleopotápanie.

„Zaujímavé sú tiež graficky upravené fotografie, a tiež makrofotografie živočíchov sladkých a slaných vôd. Ide o výber najzaujímavejších záberov fotografovaných pod vodou pripravených Petrom Ferdinandym,“ uzavrel Aláč.

pozvanka

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross