No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Múzeum opäť rozšírilo zbierkový fond, tentoraz ide o unikátnu potápačskú techniku

perex-potapanieZbierkový fond Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sa opäť rozrástol. Po kolekcii diel z pozostalosti maliara Júliusa Sándyho sa im podarilo získať unikátnu zbierku historickej potápačskej techniky od zberateľa, potápača, inštruktora potápania, ale i cestovateľa Petra Ferdinandyho z Revúcej. „Zbierka je svojim rozsahom a zameraním na Slovensku unikátna. Pozostáva z 504 kusov najrozličnejších častí potápačskej výstroje,“ uviedol pre Rimava.sk Ján Aláč z Gemersko-malohontského múzea.

Peter Ferdinandy budovaniu tejto jedinečnej zbierky venoval podľa Aláča niekoľko desaťročí svojho života. Ako ďalej poznamenal, význam a hodnota zbierky spočíva predovšetkým v jej komplexnom pohľade na problematiku potápačskej techniky, jej vývoj a sprostredkovane i na históriu potápania ako takého. „Poskytuje prierez potápačskou výstrojou od hadicového zásobovania vzduchom z hladiny, až po potápačskú výstroj umožňujúcu nezávislý pohyb potápačov pod vodou s vlastnou zásobou vzduchu v tlakových fľašiach, v najrozličnejších jej podobách,“ priblížil a dodal, že väčšina častí zbierky pochádza z druhej polovice 20. storočia.

Niektoré prvky boli v bývalom Československu využívané v rámci Zväzarmu (dobrovoľná branno-spoločenská organizácia), ale i Československej ľudovej armády (ČSĽA). Sú v nej zastúpené komplety potápačských neoprénových oblekov, pogumovaných kompletov, potápačské masky a plutvy, potápačská dýchacia technika, potápačské vesty ako aj rôzne iné potápačské doplnky.

Jednotlivé prvky zbierky pochádzajú z rôznych kútov celého sveta, ako Francúzko, Maďarsko, Španielsko, Grécko, Taiwan, USA, či Austrália. „Mnohé sú pozoruhodnými originálmi, pretože boli vyrobené alebo upravené v amatérskych podmienkach a sú tak dokladmi mimoriadnej schopnosti improvizácie nadšencov potápania na Slovensku, ale i v Čechách,“ poznamenal Aláč. Ako spomenul, k najstarším prvkom zbierky patria: oživovací prístroj Titan (výrobca V. Horák, Praha) z roku 1936 alebo záťažové topánky výrobcu Dräger (Nemecko - okolo roku 1920). K najrozmernejším prvkom patria: nafukovací čln Gryf (Poľsko - 1980) so závesným motorom Moskva (ZSSR – 1972).

Výstava však ponúka aj unikáty - jediný zachovaný exemplár potápačského pogumovaného obleku pre výskum pod vodou – výrobok z roku 1962. Zaujímavé sú potápačské okuliare vyrobené v 60. rokoch 20. storočia Dr. Petrom Áčom z automobilovej pneumatiky, alebo prototyp dýchacej automatiky od firmy Sea Hornet, Australia.

Jedinečnosť zbierky však neostane skrytá očiam návštevníka. Už 23. februára o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční vernisáž výstavy, ktorá bude venovaná práve novonadobudnutej zbierke potápačskej techniky. Múzeum túto zbierku, ktorá nemá v slovenských múzeách obdobu, získalo po niekoľkoročnom snažení vďaka podpore Fondu na podporu umenia. „Jej hodnota a význam postupom času bude narastať. Ide zároveň o uchovanie tejto výnimočnej zbierky pre kultúrne dedičstvo Slovenska,“ uzavrel Aláč.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross