No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prvé tohtoročné zastupiteľstvo aktuálne o „Zimáku“, psíčkaroch a „kruháči“

perex-zastupitelstvoPrvé tohtoročné mestské zastupiteľstvo majú rimavskosobotskí poslanci za sebou. Hoci v programe rokovania prevažovali informatívne správy, diskusia sa rozšírila aktuálne o zatekajúci Zimný štadión, pretrvávajúci problém psíčkarov a primátor Jozef Šimko informoval aj o plánovanom kruhovom objazde na Malohontskej ulici.

V úvode rokovania mali na stole majetkoprávne otázky, medzi ktorými bol aj odpredaj mestskej rekreačnej chaty na Kurinci spolu s priľahlými pozemkami. Ako sa uvádzalo v návrhu, mestská chata je v zlom technickom stave, od roku 2012 uzatvorená a odvtedy nevyužívaná. Primátor, hoci je chata vo vlastníctve mesta, si však vyžiadal stanovisko odborovej organizácie, ktorá rozhodla naďalej ponechať chatu vo vlastníctve samosprávy. „Skrátka nech slúži pre odborárov mesta,“ dodal Šimko a navrhol tento bod stiahnuť z rokovania. Ako poznamenal, v rozpočte na opravu chaty budú podľa jeho slov musieť vyčleniť 30 až 40 tis. eur na jej opravu.

Poslanci si vypočuli aj Informatívnu správu o plnení Komunitného plánu sociálnych služieb ako aj informatívne správy hlavného kontrolóra. Obidve správy zobrali zástupcovia občanov na vedomie.

V závere rokovania dostali priestor interpelácie poslancov. Tu sa do diskusie prihlásil poslanec Zsolt Főző, ktorý sa v mene občanov pýtal na výstavbu kruhového objazdu na Malohontskej ulici. „Kedy sa začne výstavba, ako dlho bude trvať a ako bude riešená doprava v meste,“ pýtal sa Főző Ako avizoval Šimko, budúci týždeň by malo byť vydané stavebné povolenie, po ktorom ho odovzdajú vedeniu BBSK a oni vypíšu verejno-obchodnú súťaž. „Počítam, že by sa mohlo začať stavať v apríli,“ poznamenal s tým, že výstavba by mala byť hotová v júni. V prípade vyriešenia dopravy počas výstavby bude podľa Šimka uzavretá najskôr jedna a potom druhá strana dvojprúdovky. „Potom úplne pred koncom výstavby urobíme tak, že celá dvojprúdovka bude uzavretá,“ uviedol a dodal, že obchádzka by mohla ísť okolo Ulice Dobšinského, Okružnej a okolo námestia. Ako doplnil, postupne budú cestu uzatvárať v súlade so stanoviskom dopravného inšpektorátu mesta.

Všeobecná rozprava bola o Zimnom štadióne ale aj psíčkaroch. Ako avizovali niektorí poslanci, v tomto ročnom období vidieť na snehu plno psích výkalov. Podľa poslanca Júliusa Sojku, je dehonestujúce vidieť ako niektorí spoluobčania nie sú schopní očistiť miesto po svojom domácom miláčikovi od jeho exkrementov. Občania mesta sa v tejto súvislosti obrátili aj na poslanca Ivana Hazuchu. Ako povedal, teraz keď napadlo toľko snehu, vidieť tie exkrementy dobre. „Treba porozmýšľať ako túto situáciu zlepšiť,“ vyzval Hazucha. Podľa primátora pouvažujú nad prijatím konkrétneho Všeobecného záväzného nariadenia so zásadnými opatreniami voči takýmto psíčkarom. „A bude to môcť náčelník Mestskej polície aplikovať priamo na tých, ktorí sa takto správajú,“ podotkol Šimko.

Pred koncom rokovania sa primátor vyjadril k aktuálnej téme Zimného štadióna. Ako povedal, bývalé vedenie mesta v tejto stavbe preinvestovalo 87 mil., vtedajších slovenských korún. „Teraz sa stalo to, že sme museli Zimný štadión z technických príčin uzavrieť, pretože tam je katastrofálna situácia. Strecha preteká a vo vnútri, na ľad a ďalšie priestory prší,“ priblížil a dodal, že strecha štadióna je podľa neho úplne zničená. Znovuotvorenie by malo byť podľa jeho slov na jeseň tohto roka. V tejto súvislosti ozrejmil, že odpovedali Slovenskému zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na ich výzvu - projekt výstavby nových športových centier pre deti a mládež. Túto výzvu dostalo 156 samospráv na Slovensku. Tá Rimavskosobotská podľa slov vedúcej odboru rozvoja mesta Evy Murárikovej, v pondelok, 6. februára, poslala SZĽH všetky potrebné materiály, aby boli úspešní (žiadosti môžu samosprávy posielať do 15. februára, pozn. red.). Ako ďalej Muráriková uviedla, išlo by o multifunkčné ihrisko v hodnote 1 mil. eur. „Ide o to, že by bolo vybudované ihrisko o ploche 40x20 metrov, ktoré by v zime slúžilo ako ľadová plocha pre tréningy ľadového hokeja a v letných mesiacoch by toto ihrisko mohlo slúžiť pre iné športy, ako je hádzaná, volejbal, tenis,“ povedala Muráriková. Podľa Šimka, ak by bola samospráva úspešná v tejto výzve, multifunkčné ihrisko by mohlo stáť na pozemku oproti TSM, vedľa futbalového štadióna. Mesto by sa podieľalo na výstavbe infraštruktúry a pozemok by SZĽH prenajímali na 40 rokov za 1 euro.

Jednotlivým témam sa budeme venovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross