No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. BAŇA: Na krst nového turistického oddielu prišlo viac ľudí ako predpokladali

Na krst novozaloženého turistického oddielu Vršok Rimavská Baňa prišlo viac ľudí ako organizátori predpokladali. Slnečné počasie pritiahlo v sobotu, 23. marca, približne stovku záujemcov. Okrem výstupu na neďalekú rozhľadňu Vršok si mohli pozrieť aj evanjelický kostol z 13. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a nachádzajú sa v ňom stredoveké nástenné maľby vytvorené technikou pravej fresky. „Toľko ľudí som nečakal, teším sa na budúci ročník. Je to pre mňa veľké zadosťučinenie. Ďakujem všetkým účastníkom, kamarátom, ktorí ma prišli podporiť ako aj obyvateľom obce, ktorí mi pomohli túto akciu zorganizovať,“ povedal po prvej akcii nového oddielu v regióne jeho zakladateľ a predseda Jozef Kušpál, ktorý je inštruktorom vysokohorskej turistiky prvej triedy. Ako priblížil, na prezenčke bolo zapísaných 80 ľudí, ale nestačila a dosť ľudí prišlo aj po jej naplnení. K prírode má podľa jeho slov veľmi silný vzťah a o svojich aktivitách si vedie evidenciu. Za približne 17 rokov strávil v slovenských horách asi 250 dní a prešiel 3200 kilometrov.

Marcový výstup organizátori nazvali Jozefovský výstup. „Rozhľadňu som si vybral ako symbol oddielu a Rimavskú Baňu preto, lebo tam žije môj otec,“ priblížil Kušpál mladší a dodal, že v minulosti už v obci turistický oddiel bol, tak sa rozhodol obnoviť túto tradíciu.

Najnovšia dominanta obce, viac ako sedemmetrová vyhliadka, je vzdialená približne 1,5 kilometra a prevýšenie predstavuje približne 200 metrov. Z rozhľadne vidno vrch Tŕstie nad Tisovcom smerom na sever. Južne Rimavskou kotlinou vidno kopce v Maďarsku, Kékes či Karancs.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Milan Slabej a archív TO Kozí vŕšok Rimavská Baňa


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross