No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. BREZOVO: V kostole odkryli latinský nápis

25. júna 2011 |  | 

V evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove prebieha záverečná etapa reštaurovania stredovekých nástenných malieb. Ako Rimava.sk ďalej informovala evanjelická farárka Janka Miháliková, v kostole sa začalo reštaurovanie víťazného oblúka, na ktorom sa zachovali zobrazenia pravdepodobne dvoch donátorov a fragmenty stredovekej maľby.

.

„Na čele víťazného oblúka prebieha odkrývanie latinského nápisu mladšieho datovania,“ uviedla Miháliková. Ako doplnila, po stranách sa nachádzajú novoobjavené časti stredovekej maľby.

Práce na kostole sú financované zo štyroch projektov podporených Ministerstvo kultúry SR a spolufinancuje ich cirkevný zbor. Vďaka finančnej podpore z ministerstva sa podľa Mihálikovej dokončí reštaurovanie fresiek v Evanjelickom kostole v Rim. Brezove, začne sa druhá etapa reštaurovania barokového oltára. Dokončí sa výmena strešnej krytiny na Ev. kostole v Kyjaticiach a uskutoční sa reštaurátorský výskum a jeho zdokumentovanie na exteriérovej fasáde evanjelického kostola v Rimavskej Bani.

V Rimavskom Brezove je pôvodne gotický kostol z druhej polovice 14. storočia. Tento kostol má orientáciu východ-západ a oltárom bol orientovaný na východ. V presbitériu – kňažišti kostola sú zachovalé fresky. Ide predovšetkým o Mariánsky cyklus, kde ústredným motívom je panna Mária. Kostol po prestavbe v roku 1893 prešiel výraznou prestavbou. Bola zbúraná južná stena gotickej lode a kostol bol predĺžený južným smerom. Úplne zmenil orientáciu v smere sever juh a oltár bol položený na sever.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Ukončili výskum viac ako 600 ročnej bridlicovej podlahy kostola v Rim. Brezove
Občanom vadí archeologický výskum v kostole, nemôžu mať bohoslužby


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross