No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Brosman: Bronz z majstrovstiev sveta v kulturistike je najväčší úspech mojej kariéry

17. decembra 2019 | | |  | 

Takpovediac mikulášsky darček mal pre rimavskosobotského kulturistiku Rolanda Brosmana príchuť bronzu. Nie však obyčajného, ale tretí najcennejší kov si v nedeľu 8. decembra vybojoval na IFBB Majstrovstvách sveta v Bodybuildingu v španielskom meste Taragona. Okrem toho Roland týždeň pred šampionátom bol na IFBB Majstrovstvách sveta žien v Bratislave, kde získal ocenenie priamo od prezidenta IFBB Rafaela Santonju za prínos a propagáciu kulturistiky a fitness.

Vráťme sa ale k jeho životnému úspechu – majstrovstvám sveta. Rimava.sk ho vyspovedala, aby sa nielen s nami podelil o tejto ceste za bronzom, či pocitoch po vyhlásení výsledkov. „Pre mňa je to najväčší úspech aký som kedy dosiahol v mojej športovej-súťažnej kariére. Som šťastný, že sa mi to konečne po tých štartoch na IFBB MS podarilo: Mexico 2014 - 4. miesto, Dominikánska republika 2016 – 7. miesto, Rumunsko 2017 - 5. miesto. Získať teraz prvú medailu z IFBB MS, 3. miesto bronz, má u mňa cenu zlata,“ povedal Roland, pre ktorého to už bol 29. štart na súťaži. Ako ďalej priblížil, súťažiť začal ako dorastenec, pokračoval ako junior až do seniorov. „Potom nastala 13-ročná pauza od súťaženia. V roku 2014 som sa vrátil na súťažné pódia a dodnes súťažím. Aj keď už pomenej čiže už nie dve sezóny v roku, jar – jeseň, ale už len jednu v roku. Od kedy som toto zaviedol tak môžem povedať, že sa mi darí v napredovaní a prísť stále lepší na pódium,“ prezradil.A aká bola príprava na tento svetový šampionát? Podľa jeho slov bola iná ako všetky doposiaľ, ktoré mal. „Iná hlavne v tom, že som ju bral ako životnú výzvu zvíťaziť nad sebou a dosiahnuť nemožné, najmä potom ako mi v júli tohto roka diagnostikovali venózny tromb - krvnú zrazeninu v nohe s okamžitou hospitalizáciou. To bol pre mňa šok a okamžitý stop v príprave. Nasledovali kompletné vyšetrenia, na ktoré som čakal takmer dva a pol mesiaca. Boli to najťažšie chvíle, týždne pre mňa hlavne po psychickej stránke,“ ozrejmil s tým, že celý čas veril a bol predsvedčený, že to bolo zapríčinené len jeho chybou, a to najmä v strave v objemovej príprave.

„Vysoký príjem bielkovín, ťažké silové tréningy k tomu, celková dehydratácia v horúcom letnom období a hlavne absencia nutričných doplnkov, ktoré pomáhajú k lepšiemu transportu a vstrebávaniu bielkoviny v krvnom obehu mi spôsobilo niekoľko násobné zhustnutie krvi,“ opísal a dodal, že to čakanie na výsledky ho doslovne zabíjalo. Ako ďalej uviedol, prognózy, že sa najskôr môže vyliečiť za 3 až 9 mesiacov a potom sa uvidí ako ďalej si nepripúšťal, nevedel sa zmieriť s tým a už vôbec tomu neveril. „Nemohol som len čakať a nič nerobiť. Tak som ihneď po prepustení z nemocnice začal už na dovolenke, na ktorej som bol s mojou rodinou, pomaličky s diétou a hlavne s kardio tréningom. Nakúpil nutričné doplnky na to špeciálne vyrobené a začal ich pravidelne užívať,“ spomenul, pričom zaradil aj plávanie a priznal, že zašiel aj do posilňovne, kde z ľahka trénoval, čo mu nesmierne pomáhalo po psychickej stránke.

Podľa Rolanda jeho telo reagovalo na zmenu veľmi dobre a on sa začal cítiť veľmi dobre. „Priam až tak, že som si vkuse nahováral, mňa nezlomí a nezastaví nič. Po návrate z dovolenky som ihneď šiel na sono vyšetrenie, ktoré ukázalo, že zrazenina je takmer už preč. Čo ma naštartovalo ešte viac a pokračoval som naďalej s užívaním liekov, prípravnej diéty, nutričných doplnkov a samozrejme v tréningoch. Po ďalších štyroch týždňoch a ďalšom sono vyšetrení som nemal ani len stopy po zrazenine,“ poznamenal s tým, že po takmer dvoch mesiacoch bolo už definitívne potvrdené, že všetky testy vrátanie toho najdôležitejšieho z genetiky sú negatíve. A vtedy sa vrhol do prípravy na 200 percent. „Bol som namotivovaný ako nikdy predtým. Ta výzva dosiahnuť nemožné ma poháňala čím ďalej viac a viac. Dokonca až tak, že som nikde ani len v práci nepoľavil. Posledných dva a pol mesiaca som rozhodoval ako rozhodca na súťažiach, mal som výjazdy ako štátny tréner SAFKST s našou reprezentáciou mužov (IFBB MS Fujairah) a juniorov (IFBB Budapešť), kde sme doniesli niekoľko zlatých medailí. Popri tom som trénoval a pripravoval pretekárov, klientov na diaľku, ako aj svojich klientov u nás. Dokonca som od septembera začal vyučovať telesnú výchovu pre súkromnú základnú školu CREATIVE. Proste práce až až a nakoniec k tomu všetkému aj IFBB MS fitness žien, ktoré sa organizovali na Slovensku pod našou záštitou SAFKST v Bratislave bol ocenený priamo od samotného prezidenta IFBB Rafaela Santonju, a to medialou za doterajší prínos pre kulturistiku a fitness. „Toto ocenenie ma natoľko nadchlo a namotivovalo ešte viac v tom čo robím, že posledný týždeň prípravy pred týmito IFBB Majtrovstvami sveta Master v Taragoni som zvládal v plnom nasadení a koncentrovaní sa len a len na jeden cieľ - doniesť zo sveta medailu,“ prezradil.

To sa Rolandovi nakoniec aj podarilo a podľa jeho slov s veľkým prehľadom. „Mal som životnú formu. Súťažil som v mojej kategórii kulturistika nad 90 kg, ktorá je zároveň najťažšia a aj najpočetnejšia, pretože v nej súťažia pretekári s váhou nad 90 kg, ale aj pretekári nad 100 kg, ku ktorým patrím aj ja,“ podotkol a dodal, že prihlásených bolo až 19 súťažiacich, no v samotný deň súťaže ich nastúpilo 12.

Po semifinálových porovnávaniach bol Roland vyvolaný ihneď v prvom kole na porovnávanie s troma najlepšími. „Po porovnavačkách ma (104,1kg) spolu aj s Olegom Gušliakom RUS (97,2kg) a s Pavlom Vacekom CZ (96,3kg) dali postaviť na bok pódia. Čo znamenalo už istý postup do finále a boj o niektorú z medailí medzi nami troma. V samotnom finále, čiže TOP 6 nasledovali znova porovnávania a voľné zostavy. Voľnú zostavu som zvládol na jednotku a dal som do nej naozaj všetko. Tí čo ma poznajú tak vedia aký som detailista, ale aj to, že nado mnou dohliada môj tréner IFBB Pro Stefan Havlik, ktorému neunikne nič,“ povedal. Nasledovalo vyhodnotenie, kde sa víťazom stal Oleg Gušliakov z Ruska, za ním na druhom mieste Pavel Vacek z Českej republiky a na treťom mieste Roland.

„Pocity, ktoré nasledovali po tom všetkom sa nedajú opísať. Je to nezabudnuteľný pocit radosti a šťastia, na ktorý si budem pamätať navždy. Tento bronz bude mať navždy u mňa cenu zlata,“ avizoval Roland, ktorý ďakuje hlavne Slovenskej asociácii fitness kulturistiky a silového trojboja za prejavenú dôveru a možnosť znova reprezentovať Slovensko, svojej rodine, trénerovi, sponzorom, RF Teamu, klientom, všetkým pretekárom, ktorí zdieľali spoločne s ním jeho prípravu a tak spoločne pokračovali zas v ich prípravách.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Roland Brosman


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross