No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Janovce: Na kostole z 12. storočia opäť pokračujú s rekonštrukciou

rimavske-janovce-kostolNa kostole z 12. storočia v Rimavských Janovciach v okrese Rimavská Sobota sa opäť pracuje. Po viac ako troch rokoch, od opravy východného štítu, začali s rekonštrukciou vežičky vo vrchnej časti západného priečelia. Financie na opravu historickej pamiatky vo výške 15 tis. eur získala cirkev z dotácii Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. „Na financovaní rekonštrukcie sa budeme podieľať 5-timi percentami, čo je približne 1 600 eur,“ povedal pre Rimava.sk katolícky farár Milan Kerdík, podľa ktorého výška kofinancovania je vypočítaná zo žiadanej sumy vo výške viac ako 30 tis. eur.

Podľa jeho slov rekonštrukciu realizuje aj tento raz reštaurátor Arpád Mézeš. Ako ďalej Kerdík uviedol oprava sa dotkne aj osky zvona vo vežičke. „Oska, ktorá drží zvon je taktiež v zlom stave a je potrebné ju opraviť, aby nám nespadol zvon. Neskôr by sme chceli zrekonštruovať aj štít a priečelie,“ poznamenal farár a zároveň dodal, že opravy na kostole potrvajú až do septembra.

Dotáciu z ministerstva kultúry dostal aj spoluvlastník jednej z kúrií v obci, Štefan Okoš. „S rekonštrukciou sme ešte nezačali. Financie z ministerstva sú len na projektovú dokumentáciu,“ povedal pre Rimava.sk Štefan Okoš. „Je to kúria s dvomi oblúkovými bránami. Vždy sa mi takéto stavby páčili a keďže je to aj kultúrna pamiatka bola by to škoda nezachovať ju,“ uviedol Okoš, podľa ktorého oprava tejto stavby je beh na dlhé trate. „Verím však, že do môjho dôchodku ju stihnem opraviť,“ dodal.

Reformovaná cirkev zobrala rekonštrukciu fary do vlastných rúk

Rekonštrukcia kostola v Rimavských Janovciach nie je jediná. Tretí rok sa rekonštruuje aj fara reformovanej cirkvi. „Oprava je financovaná zo zdrojov našej farnosti a jej členov v obci ako aj bratským reformovaným zborom v Holandsku,“ povedal člen zboru Ondrej Samu, podľa ktorého tento rok dokončili vnútorné elektroinštalačné, vodárenské a murárske práce. Ako poznamenal budúci rok by chceli vybetónovať všetky podlahy a urobiť kúrenie. Podľa jeho slov by zrekonštruovaná fara slúžila farárovi na ubytovanie. „Pokiaľ však nemáme farára v obci budeme v nej usporadúvať rôzne spoločenské podujatia,“ priblížil Samu a zároveň dodal, že fara bude slúžiť nielen pre každého člena zboru, ale aj pre každého obyvateľa obce.

Rimavské Janovce dýchajú históriou. V obci je niekoľko klasicistických stavieb akými sú aj kúrie zdobené erbmi či farský kostol z 12. storočia, ktorý je najlepšie zachovanou časťou bývalého benediktínskeho kláštora. Interiér kostola zdobia maľby z roku 1876. Kostol patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Gemeri. Podobný pôdorys a niektoré detaily sú na kostoloch v Gemerskom Jablonci a Petrovciach.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Google Earth


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross