No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SEČ: Oprávnené osoby ako kameň „úrazu“ dvoch kandidátov na starostu

Oprávnené osoby, ktoré mali odovzdať kandidátne listiny dvoch kandidátov na post starostu obce Rimavská Seč sa stali takpovediac kameňmi úrazu. Dvom uchádzačom o starostovskú stoličku sa tak ich cieľ rozplynul a obyvatelia obce tak majú na „výber“ jedného kandidáta. Tým je súčasná starostka obce Mária Stubendek.

Oprávnenosť podať kandidátne listiny sa týka dvoch kandidátov z dvoch politických strán. Jednou z nich je politická strana KDH a druhou je Most-Híd. Ako pre Rimava.sk ozrejmila danú vec Beáta Gaiblová, kandidátka na starostku za stranu Most-Híd, zapisovateľka miestnej volebnej komisie Mária Simonová prevzala kandidátky od nesplnomocnej osoby. „Tým pádom som ja ako aj Július Buša (KDH) stratili právo na to, aby sme šli do volieb,“ uviedla Gaiblová. Ako ďalej priblížila, v jej prípade sa to stalo tak, že za poverenú osobu odovzdal dané dokumenty manžel dotyčnej, Rudolf Smriga, ktorý jej aj členom miestnej volebnej komisie. Ako povedal pre Rimava.sk Rudolf Smriga, jeho manželka má zdravotné problémy a tak nevedela odovzdať príslušné dokumenty na kandidatúru Beáty Gaiblovej. „Zapisovateľka všetky doklady opečiatkovala, označila svojím podpisom a tým som považoval vec za vybavenú,“ ozrejmil Smriga s tým, že zapisovateľku Simonovú upozornil ohľadom zdravotných problémov jeho manželky ako splnomocnenej osoby. „Jej odpoveď bola, že je všetko v poriadku,“ doplnil.

Podľa jeho slov na ďalší deň dostal avizo z Okresného úradu v Rimavskej Sobote, že doklady mali odovzdať neoprávnené osoby. Túto vec tak aj s manželkou išiel riešiť k zapisovateľke, tá ich opäť ubezpečila, že je všetko poriadku. Situácia sa však vyostrila uplynulý piatok na stretnutí miestnej volebnej komisie v Rimavskej Seči. Ako uviedol Smriga, na stretnutí zapisovateľka avizovala, že dané dokumenty neodovzdala poverená osoba a z toho dôvodu vylúčili kandidátov politickej strany Most-Híd na post starostu i poslanca, podobný scenár bol aj v prípade kandidatúry politickej strany KDH.

„Obávam sa však, že boli porušené práva občanov, ktoré sú podľa Ústavy SR vyššie ako takáto „chyba“ ale nie len moja, ale aj zapisovateľky, ktorá dokumenty nemala odo mňa prevziať, o čom rozpráva čiastočne aj zákon. Už som sa aj ospravedlnil mojim kolegom zo strany. Ale prečo mi aj zapisovateľka nepovedala, že to musí doniesť oprávnená osoba, teda moja manželka,“ poznamenal Smriga.

Redakcia oslovila aj zapisovateľku Máriu Simonovú, na opakované telefonáty nereagovala.

Redakcia Rimava.sk oslovila aj predsedkyňu miestnej volebnej komisie a zároveň aj prednostku obecného úradu Andreu Dubovickú. Ako uviedla, miestna volebná komisia postupovala v súlade so zákonom. Podľa jej slov zákon jasne definuje ako majú byť podané kandidátne listiny. „A tak ako mali byť, neboli. V tejto veci som komunikovala aj s ministerstvom vnútra i s predsedom obvodnej volebnej komisie. Z oboch strán som dostala vyjadrenie, že sme postupovali v súlade so zákonom,“ ozrejmila Dubovická.

Na post starostu Rimavskej Seči tak bude kandidovať iba jeden kandidát, a to súčasná starostka Mária Stubendek.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross