No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Aktuálny rozpočet poslanci zmenili, budúcoročný zatiaľ neschválili

msz Rimavska Sobota decemberPoslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva včera odsúhlasili zmenu aktuálneho rozpočtu, o budúcoročnom zatiaľ nehlasovali. Po dlhej diskusii, ktorá bola najmä o futbale, napokon primátor mesta stiahol predkladaný návrh rozpočtu z rokovania s tým, že poslanci sa k nemu vrátia v budúcom roku.

Prešla prvá zmena rozpočtu

Aktuálny rozpočet radnica prispôsobila plneniu príjmovej a výdavkovej časti, zmena bola schválená, hoci v hlasovaní prešla len tesne, vďaka deviatim poslancom (Auxt, Bagačka, Baláž, Hazucha, Farkaš, Kuvik, Rigó, Sliva, Sojka). Poslanec Dušan Hlinka upozornil na to, že podľa navrhovanej úpravy sú v tohtoročnom rozpočte aj výdavky, ktoré mestské zastupiteľstvo neschválilo, napríklad oprava plynovej kotolne na futbalovom štadióne či nákup autobusu. Ako povedal, odmieta sa podieľať na takomto dodatočnom schvaľovaní investícií. Ako však vysvetlil hlavný  kontrolór Ladislav Šťavina, podľa zásad hospodárenia a nakladania s majetkom mesta primátor neprekročil svoje kompetencie. Primátor Jozef Šimko vzápätí poslancovi Hlinkovi odpovedal, že ak chce, môže na neho opäť podať trestné oznámenie.

poslanci msz Rimavska SobotaKde vziať peniaze? pýtal sa primátor

Rozpočet na budúci rok sprevádzala dlhá diskusia, čo primátor aj predpovedal. Ako hneď v úvode spomenul, rozpočet nebol predjednaný, mestská rada k nemu nezaujala stanovisko ani pred dvomi týždňami ani tesne pred zasadnutím zastupiteľstva. Podľa primátora by preto poslanci nemali žiadať, aby vedúca ekonomického odboru priamo na rokovaní brala do rúk kalkulačku a prepočítavala, ako do rozpočtu zahrnúť požiadavky poslancov. Ako povedal, tie už mali byť predložené. Podľa poslanca  Hlinku však návrh rozpočtu dostali poslanci do rúk necelé dva týždne pred rokovaním a len tesne pred zasadnutím komisií, preto sa nedalo stihnúť návrh poriadne pripomienkovať. „Všetko riešime za pochodu,“ povedal Hlinka. Vzápätí poslanci predniesli niekoľko požiadaviek. Ivan Hazucha tlmočil žiadosti športových klubov, džudisti podľa jeho slov nevyhnutne potrebujú nové žinenky, kolkári aj stolnotenisti tiež žiadajú finančnú podporu. Poslanec Štefan Baláž podotkol, že ani do Domu kultúry sa dlhé roky neinvestovalo a spomenul tiež, že je nepomer vo financovaní futbalu a ostatných športov. Objavili sa aj požiadavky na investície do škôl, poslankyňa Erika Juhászová predniesla žiadosť zväzu záhradkárov o výstavbu vodovodnej vetvy. Primátor vyhlásil, že rozpočet je už po týchto pripomienkach „rozbitý“ a pýtal sa, odkiaľ má mesto zobrať financie na pokrytie všetkých akcií.

zástupcovia mládežníckeho futbalu MŠK Rimavská SobotaFutbal jablkom sváru

Podstatná časť diskusie sa však týkala najmä futbalu. Vystúpil Igor Maňovský, zástupca rodičov detí, ktoré hrajú v mládežníckych družstvách a vo svojom prejave spomenul, že od sľubov primátora o poriadku v klube už uplynulo niekoľko týždňov, zatiaľ to však boli len slová. Prezentoval požiadavku rodičov, podľa ktorej by mesto malo oddeliť mládežnícky futbal od futbalu dospelých, a to aj finančne aj personálne. Primátor však vysvetlil, že k zmene zakladateľskej listiny došlo len pred týždňom a preto nemal mandát na to, aby konal vo veci futbalu. Spomenul však, že peniaze, ktoré mesto na futbal schválilo, nestačia a od leta zabezpečujú financie sponzorsky. Hovorilo sa aj o petícii s viac ako tisíc podpismi, podľa ktorej treba na mládež viac peňazí, aj o liste, podľa ktorého má byť odvolané vedenie klubu. Vystúpil športový riaditeľ MŠK Jozef Pisár, ktorý pripustil aj problémy v klube, podľa jeho slov je však za nimi nedostatok financií. Poslanci poukázali na to, že rozpočet zrejme na decembrovom rokovaní neprijmú, primátor však uviedol, že od januára nebudú môcť byť podpísané zmluvy s hráčmi. Napokon si poslanci vyžiadali prestávku. Dohodli sa na tom, že peniaze na futbal budú v rozpočte rozdelené, na mládežnícky by malo ísť 40 tisíc eur, na futbal mužov 60 tisíc eur a 70 tisíc eur je určených na ostatné športy. Samotný rozpočet, kde by tieto sumy mali byť zahrnuté, však budú poslanci schvaľovať až v novom roku.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross