No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Čakanie u lekára alebo na staniciach si budete môcť skrátiť čítaním

perex-kniznicaNekonečné čakanie u lekára alebo na autobusovej stanici býva občas poriadna otrava. Ale prvý marcový týždeň si to sedenie v čakárňach môžete skrátiť čítaním kníh, ktoré na týchto miestach uložia pracovníci Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. Ako ďalej Rimava.sk informovala Eva Novotná z rimavskosobotskej knižnice, krabice plné kníh budú od utorka, 1.marca, umiestnené na verejne prístupných miestach ako sú čakárne v niektorých ambulanciách, na nemocničnom oddelení ako aj na autobusovej stanici v Rimavskej Sobote. „Knihu si ľudia môžu zadarmo zobrať, ktorú po prečítaní buď vrátia späť do krabice alebo si ju môžu nechať prípadne vymeniť za nejakú zo svojich, ktorá by podľa nich potešila niekoho druhého,“ priblížila Novotná a dodala, že cieľom akcie nie je len skrátiť ľuďom čakanie ale najmä vzbudiť ich záujem o čítanie.

Okrem pútavých kníh v krabiciach môžete podľa Novotnej stretnúť aj knižnú hliadku. „V rámci tejto akcie by sme chceli každého koho stretne naša knižná hliadka odmeniť malým darčekom, ktorý poteší,“ avizuje Novotná, podľa ktorej ak sa do knižnice zapíše nový čitateľ čakajú na neho tisícky knižných príbehov, ktoré po celý rok môže čítať zadarmo.

Táto akcia však nebude nasledujúce dni jediná, ktorú knižnica pripravuje. V rámci 17. ročníka Týždňa slovenských knižníc čaká pre návštevníkov tej rimavskosobotskej aj putovanie za strateným pokladom, odhaľovanie knižnej šifri či veľké Osmijankove literárne stopovanie.

O zábavu budú mať nasledujúci týždeň postarané aj v Mestskej knižnici vo Fiľakove. Pre deti je 1. marca od 10:00 hod. pripravená Hodinka v knižnici cez jarné prázdniny, počas ktorej malých návštevníkov čaká čítanie rozprávok, krátka beseda o knižnici či omaľovánky. Ďalšie podujatie bude vo štvrtok, 3. marca, a to výstava s názvom Miniatúrne knihy spojená s besedou so zberateľom Gejzom Szamosom, ktorý v knižnici predstaví tie najkrajšie zo svojej z takmer 500 kusovej zbierky.

Týždeň slovenských knižníc je celoštátna akcia, ktorá sa uskutoční od 1. do 6. marca 2016. Jej cieľom je prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí pozitívne zviditeľňovať knižnice, ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, ktoré plnia svoju nezastupiteľnú úlohu v rozvoji znalostnej spoločnosti. Knižnice sú modernými inštitúciami s aktívnym vplyvom na spoločenský a kultúrny rozvoj obce, mesta, regiónu i kraja. Sú to práve knižnice, ktoré ponúkajú veľa zaujímavého, nového, poučného i zábavného pre svojich čitateľov, používateľov a návštevníkov, a to nielen v priestoroch knižníc, ale čoraz viac aj prostredníctvom internetu.

Organizátormi podujatia sú Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Ambasádorom Týždňa slovenských knižníc 2016 bude Ján Gallovič, člen činohry Slovenského národného divadla.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross