No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Cintorín sa pomaly zapĺňa, voľné miesta vystačia zhruba na rok

cintorin Rimavska SobotaRimavskosobotský mestský cintorín sa pomaly zapĺňa, samospráva bude musieť v najbližšej dobe vyriešiť otázku, kde sa bude pochovávať ďalej. Ako pre Rimava.sk povedal riaditeľ Technických služieb mesta Tibor Barto, kapacita cintorína vystačí ešte približne na rok. Potvrdila to aj vedúca cintorína Elena Kureková. Podľa jej slov je aktuálne na mestskom cintoríne voľných ešte 135 nových hrobových miest, v urnovom háji sedem. Ako riaditeľ Technických služieb uviedol, požiadavku rozšírenia cintorína predkladajú aj do návrhu budúcoročného rozpočtu.

Mesto sa za posledné roky pripravovalo na to, že priestor na pochovávanie bude treba čoskoro rozšíriť. Ako Rimava.sk informovala vedúca odboru rozvoja mesta na mestskom úrade Eva Muráriková, nevyhnutnosť rozšírenia cintorína samospráva v roku 2009 riešila v územnom pláne. „V decembri 2010 bol vyhotovený geometrický plán záujmového územia pre verejnoprospešnú stavbu a pre budúce vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu,“ uviedla Muráriková a spomenula, že vo februári 2011 vykonali prieskum trhu na vypracovanie projektovej dokumentácie. Podľa slov vedúcej odboru však vzhľadom na výšku cenových ponúk (okolo 20 tis. eur) nebola prijatá ani jedna.

Projektovú dokumentáciu mesto stále nemá. V rozpočte na ňu síce poslanci vyčlenili tritisíc eur, tieto peniaze však zrejme stačiť nebudú. „V rozpočte mesta v roku 2013 bolo vyčlenených tritisíc eur na prípravu projektovej dokumentácie pre rozšírenie cintorína v zmysle podmienok Zákona o pohrebníctve. V júni bol vykonaný prieskum trhu na spracovateľa projektovej dokumentácie, najnižšia ponúknutá cena predstavuje 9 900 eur a preto je potrebné najprv v rozpočte mesta schváliť potrebnú finančnú čiastku,“ vysvetlila Muráriková.

Technické služby mesta majú v správe dva cintoríny s približne 7 500 hrobovými miestami. V cintoríne v mestskej časti Tomašová evidujú viac ako 630 hrobov. V mestskom cintoríne je na ploche sedem hektárov približne 6 700 civilných a 213 vojnových hrobov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross