No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Do lavíc sa vrátili aj dve tisícky stredoškolákov. Pozrite sa, čo majú v školách nové

Začiatok školského roka 2019-2020 majú za sebou v okrese Rimavská Sobota aj tisícky stredoškolákov. Ku školským povinnostiam sa v pondelok vrátili na všetkých stredných školách v Tisovci, Hnúšti, ako aj približne dve tisícky študentov v okresnom meste.

Na SOŠOS-ke pripravujú ďalšiu modernizáciu

Najviac stredoškolákov aj tento rok, takmer 500, bude navštevovať v okresnom meste Strednú odbornú školu obchodu aj služieb (SOŠOS) v Rimavskej Sobote. Školský rok po prázdninách zahájil riaditeľ školy Jaroslav Bagačka. Podľa jeho slov žiakom ponúkajú 2. a 3. ročné učebné odbory, 4. a 5. ročné študijné odbory, nadstavbové a pomaturitné štúdium. Školský rok začali v rekonštrukcii a pripravujú zateplenie budovy na Športovej ulici. „Prebieha rekonštrukcia kuchyne a jedálne v zariadení Junior komplex," povedal pre Rimava.sk Bagačka a dodal, že v rámci akčného plánu rozvoja zaostalých okresov realizujú dielne pre praktické vyučovanie pre stavebné odbory. Škola Pripravuje sa 13. ročník podujatia FOURFEST.

Odborná škola na Okružnej ulici vstupuje do duálneho vzdelávania

Na Strednej odbornej škole technickej a agropotravinárskej (SOŠTaAP) na Okružnej ulici má študovať tento rok takmer 400 žiakov či učňov. Podľa riaditeľa školy Karola Kisantala sa im do prvých ročníkov prihlásilo 126 nových žiakov. K dispozícii majú viacero štvor, troj a aj dvojročných odborov. Škola tento rok podľa slov riaditeľa vstupuje do duálneho vzdelávania s učebným odborom mäsiar lahôdkár. „Partnerom je spoločnosť Tauris v Rimavskej Sobote," priblížil Kisantal a dodal, že v tomto roku pokračujú aj v realizácii projektu IROP na modernizáciu odborného vzdelávania.

Počas prestávok budú gymnazisti využívať vynovené átrium

Brány Gymnázia Ivana Kraska tento rok prekročilo bez mála 400 študentov čo je viac ako vlani začiatkom roka. Podľa riaditeľky Miriam Szántóovej v prvý školský deň privítali 22 prímanov a 62 žiakov prvého ročníka. V príhovore privítala aj maturantov, ktorých čakajú dve dôležité skúšky smerujúce ich ďalší život, maturitnú a prijímacie skúšky na univerzitu. „Držím vám palce, aby ste ich zvládli so cťou, a aby ste pri príprave na ne mali dostatok zodpovednosti voči sebe, svojim učiteľom a rodičom," povedala Szántová a okrem stabilných učiteľov privítala aj nové pedagogické posily v zbore. Posilnené bude tak vyučovanie matematiky a chémie, slovenčiny, dejepisu a angličtiny. „Novinkou tohto školského roka bude používanie elektronickej triednej knihy," dodala. V átriu budovy, ktoré gymnazisti budú môcť už onedlho využívať aj počas prestávok, bola vymenená podlaha. Podľa riaditeľky pripravujú výmenu kotolne, opravu strechy a palubovky v telocvični.

Na Obchodnej akadémii rozbiehajú Akadémiu podnikania

Po letných prázdninách zazvonilo opäť aj na Obchodnej akadémii v Rimavskej Sobote. Podľa riaditeľky Blanky Tomčovej majú k dnešnému dňu približne 190 žiakov. „Otvárame celkovo osem tried študijného odboru obchodná akadémia, z toho jednu prvácku triedu s vyučovacím jazykom slovenským a jednu s vyučovacím jazykom maďarským,“ priblížila Tomčová s tým, že študentov tretieho ročníka najbližšie čaká prax vo Viedni cez projekt Erazmus. Tento rok majú podľa jej slov novinku, spolu s "Kruháčom" rozbiehajú Akadémiu podnikania pre žiakov tretieho ročníka a so zamestnávateľmi. „Máme rozpracované témy, kde bude viac spolupráce so zamestnávateľmi a podnikateľmi z regiónu, ktorí budú formou workshopov a prednášok inšpirovať žiakov svojimi skúsenosťami," dodala Tomčová.

Súkromná stredná odborná škola posiela aj tento rok žiakov a učiteľov na zahraničné stáže

Okrem stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja v meste pôsobí aj Súkromná stredná odborná škola, ktorá podľa slov jej riaditeľky Gizely Kubačkovej má 260 žiakov. „Všetko čo sme mohli prijať a dovolil nám samosprávny kraj, sme naplnili. Máme dosť žiakov," povedala pre Rimava.sk Kubačková. Podľa štatistík majú zatiaľ okolo 260 žiakov, z toho 24 prvákov v Hotelovej akadémii a 30 v učňovských triedach. Ako poznamenala, študenti idú aj tento rok na zahraničnú stáž do Španielska. „Máme aj učiteľov, ktorí cez projekty získavajú v zahraničí skúsenosti," spomenula riaditeľka. Najbližšie ich žiaci budú pripravovať kávu počas prednášky na "Kruháči".

Gymnázium Mihálya Tompu Reformovanej kresťanskej cirkvi oslávilo 20-te výročie

Ďalšou školou je aj Gymnázium Mihálya Tompu Reformovanej kresťanskej cirkvi s vyučovacím jazykom maďarským. Školský rok na tejto škole zahájili ešte v nedeľu slávnostnou bohoslužbou. „Teraz sme si pripomínali aj 20-te výročie založenia školy. Bolo to trochu slávnostnejšie, prišiel aj biskup," povedala pre Rimava.sk riaditeľka školy Beáta Molnár. Školu podľa jej slov tento rok navštevuje 175 študentov, z toho majú 24 nových žiakov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross