No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Do mesta prídu desiatky vojakov, pripomenú si hrdinov SNP

vojaciPribližne osemdesiat vojakov z celého Slovenska si pripomenú hrdinov Slovenského národného povstania (SNP). Svoj pochod po pamätných miestach začnú v piatok* stredu, 25. mája, a to v doline Gemera-Malohontu. Počas neho navštívia pamätné miesta a pomníky padlých v SNP od Rimavskej Soboty až po Tisovec. Touto aktivitou pod názvom Duchovne po stopách hrdinov SNP chcú napomôcť k vytváraniu nových vzťahov, poskytnúť dostatok impulzov pre rozvoj duchovných, etických a morálnych hodnôt. Rimava.sk o tom informoval Štefan Baláž, podpredseda oblastného výboru slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktoré pochod spoluorganizuje s armádou Slovenskej republiky.

Po stopách hrdinov SNPAko ďalej uviedol medzi účastníkmi budú okrem vojakov aj cirkevníci. Svoj pochod začnú kladením vencov, a to v piatok *stredu, 25. mája o 8:30 hod. pri pamätníku Červenej armády na námestí M. Tompu v Rimavskej Sobote. Neskôr sa presunú do Kocihy, odtiaľ do Rimavskej Bani. Celkovo tak v prvý deň pochodu prejdú približne 20 kilometrov. Nepôjde však o peší pochod. Podľa podpredsedu sa účastníci budú prepravovať autami. Účastníkov za to nečaká žiadna mäkká posteľ. „Budú spať po vojensky. Teda budú prespávať po telocvičniach v spacákoch,“ poznamenal.

Druhý deň ich bude čakať o 5 kilometrov viac, pričom z Rimavskej Bane cez Babinec a Rimavské Brezovo prejdú do Hnúšte a Klenovca. Na každom mieste položia na pamätníky vence. Posledný deň na nich bude čakať záverečných 20 kilometrov z celkových 65 kilometrov dlhej trasy. Z Klenovca sa účastníci vydajú na obec Ráztočné, Poľanu, Babinu až do Tisovca, kde ukončia svoju púť v regióne modlitbou v evanjelickom kostole.

Aktivita je určená predovšetkým príslušníkom a zamestnancom silových zložiek SR, ale vítaní sú všetci, ktorí sa s nimi na trase pochodu chcú zamýšľať nielen nad odkazom hrdinov SNP, ale pri jednotlivých zastávkach aj nad hodnotami kresťanského učenia a viery. K účastníkom sa však môže pridať aj široká verejnosť.

*Opravené 23.5.2016

Zdroj: Rimava.sk, ustreps.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross