No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Dobrovoľníci spríjemňujú dlhodobým pacientom ich pobyt v nemocnici

Stretnúť v rimavskosobotskej nemocnici na oddelení pre dlhodobo chorých pacientov ako aj pediatrie dobrovoľníka sa stáva bežnou vecou. Nemocnica sa totiž zapojila do projektu s názvom dobrovoľníci v nemocnici. Ako povedal riaditeľ nemocnice v Rimavskej Sobote, Ivan Mokrý, veria, že takto pomôžu detským pacientom a starším ľuďom, ktorí to potrebujú, nielen z hľadiska medicíny a zdravotnej starostlivosti, ale aj akejsi starostlivosti o ich dušu a o ich lepší pocit.

„Projekt dobrovoľníctva je začiatkom väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou odbornej profesionálnej starostlivosti v nemocniciach Sveta zdravia. Dobrovoľnícka činnosť je súčasťou prosociálneho správania, výrazom súcitu s inými ľuďmi. Je to prejav altruizmu, cítenia a myslenia pre iných ľudí. Rozhodnúť sa pre službu chorým deťom a dospelým v akomkoľvek smere je hodné nesmiernej úcty a obdivu. Veľmi si želáme, aby naši pacienti v nemocniciach Sveta zdravia mali s dobrovoľníkmi krajší deň,“ uviedla Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti regionálnych nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj nemocnica v Rimavskej Sobote.

Podľa jej slov dobrovoľnícke centrum Krajší deň je združenie, ktorého cieľom je spríjemniť dospelým a detským pacientom chvíle strávené v nemocnici v Rimavskej Sobote. Ako priblížila, dobrovoľníci a dobrovoľníčky každý deň prinášajú na oddelenia a do pacientských izieb pozitívnu atmosféru, a to všetko nezištne v rámci svojho voľného času v prospech pacientov. „Celý priebeh návštevy dobrovoľníkov je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov,“ podotkla.

Dobrovoľníci svojou prítomnosťou a aktivitami pomáhajú podľa Kosťovej zlepšovať a skvalitňovať služby rimavskosobotskej nemocnice. Ako doplnila, s pacientmi trávia dobrovoľníci svoj voľný čas. „Niekedy im postačí iba tichá prítomnosť, milý rozhovor alebo predčítať zopár kapitol z kníh. Inokedy vedú tvorivé dielne či hrajú spoločenské hry, pri ktorých sa veľakrát skutočne príjemne zabávajú,“ opisuje autorka projektu.
„Pri starších pacientoch som si uvedomil, že čas veľmi rýchlo uteká a všetci raz zostarneme. Rozhodol som sa, že budem starším ľuďom pomáhať a pokúsim sa vžiť do ich položenia,“ povedal dobrovoľník Dominik. „Som veľmi rada, že môžem osobne podporiť túto peknú myšlienku. Viem sa vcítiť do položenia malých a veľkých pacientov, ktorí sú nútení stráviť nejaký čas v nemocnici, a verím, že aj ja svojou prítomnosťou budem spestrením a psychickou podporou pre týchto ľudí,“ uviedla Katarína Knechtová, ambasádorka projektu Krajší deň.

Prítomnosť dobrovoľníkov si pochvaľujú aj samotní pacienti. „Nám všetkým pacientom čas v nemocnici plynie veľmi pomaly, a preto uvítame, aby sa takéto akcie konali častejšie,“ poznamenal jeden z pacientov z oddelenia pre dlhodobo chorých, ktorému sa páčia rôzne vystúpenia s ľudovými piesňami. Pozitívne ohlasy na dobrovoľnícke aktivity majú aj rodičia pacientov detského oddelenia. „Ako rodič vítam tieto dobrovoľnícke aktivity, pretože deťom spríjemňujú pobyt v nemocnici a ony môžu zabudnúť na bolesť. Nehovoriac o radosti rodičov, keď vidia svoje rozosmiate a šťastné deti,“ povedala mama malého Maxima.

Prácu dobrovoľníka v nemocnici môže skúsiť každý. Stačí ak má minimálny vek 17 rokov, má správnu dávku empatie, v sebe pozitívnu náladu a je ochotný aspoň raz týždenne stráviť pár hodín s pacientmi.

„Hľadáme práve Vás. Skúste niečo nové a buďte zmenou, ktorú chcete vidieť! Nebudete veriť, čo všetko dokážete práve vy. Nezištné venovanie voľného času tým, ktorí ho potrebujú, bude investíciou, ktorá sa vám stonásobne vráti. Pridajte sa k nám ako dobrovoľník a môžete si byť istý, že spolu nás čaká krajší deň,“ avizuje Eva Porubiaková koordinátorka dobrovoľníckeho centra v Rimavskej Sobote. Bližšie informácie získate na tel. čís. 0911 330 199, e-mailom na [email protected] alebo na web stránke projektu. Rovnako aj vo Všeobecnej nemocnici v Rimavskej Sobote na adrese: Šrobárova 1, 979 01 Rimavská Sobota.

Zdroj: Jana Hanulová, koordinátor internej dokumentácie a marketingu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross