No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Dobrovoľníci v obciach dostanú novú techniku, autá aj protipovodňové vozíky

hasicska-stanica-HajnackaDobrovoľní hasiči z odľahlejších obcí v okrese Rimavská Sobota dostanú počas víkendu novú techniku. Nové vozidlá Iveco Daily budú môcť využívať v Bottove, Lenartovciach a vo Fige, repasované Tatrovky dostanú v Králi a v Hajnáčke. Ako Rimava.sk informoval Jozef Hunyák, starosta obce Hajnáčka, kde s odovzdávaním techniky v okrese začnú, ide o veľký prínos nielen pre nich ale aj okolitý mikroregión. Podľa jeho slov sú hasiči najbližšie 15 kilometrov vo Fiľakove a až 30 kilometrov v Rimavskej Sobote, pričom po ceste majú viacero železničných priecestí. „V prípade požiaru v obci a okolí sa nám urýchli doba zásahu,“ povedal Hunyák, podľa ktorého v uplynulých rokoch v obci zrekonštruovali hasičskú stanicu z eurofondov, teraz dostanú techniku. „Tretím krokom by podľa prísľubu mali byť profesionálni hasiči,“ doplnil starosta.

V obci majú podľa Hunyáka približne 20 dobrovoľných hasičov, ktorým sa darí na súťažiach. Najstarším z hasičov je 88-ročný vyslúžilec Barnabáš Zerola, ktorého rady podľa Hunyáka sú stále cennými. K dispozícii majú starú Škodovku, ktorá slúži už približne 50 rokov, bude vystavená vedľa zbrojnice. “Je funkčná, no zastaraná a často ju treba opravovať, náhradné súčiastky pritom je čoraz väčší problém zaobstarať,“ dodal Hunyák.

„Zástupcovia DHZ si kľúče od automobilov prevezmú z rúk podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka a prezidenta Hasičského a záchranného zboru Alexandra Nejedlého,“ informoval Rimava.sk Peter Lazarov, hovorca Ministerstva vnútra SR. Ako ďalej spomenul, v najbližších dňoch od piatka do nedele odovzdajú 20 hasičských vozidiel pre Dobrovoľné hasičské zbory v Žilinskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. „Obce Bottovo a Lenartovce dostanú aj protipovodňový vozík,“ doplnil Lazarov.

Podľa riaditeľky výboru dobrovoľnej požiarnej ochrany v Rimavskej Sobote Jozefíny Očenášovej bola technika do obcí prideľovaná podľa toho, v akej vzdialenosti sa od ostatných staníc nachádzajú. „Rovnako aj na základe činnosti a aj podľa toho, koľkých dobrovoľných hasičov majú. Súhlasiť s tým museli aj starostovia,“ priblížila Očenášová, podľa ktorej ďalšiu techniku dostanú pravdepodobne na jeseň aj ďalšie obce z okresu.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Adam Šuhaj


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross