No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Komunálne voľby sa týkajú každého, tak Ťahaj domov! Taký je odkaz výzvy

O približne mesiac budú obyvatelia miest a obcí Slovenska rozhodovať o ich ďalšom vývoji. Rimavská Sobota nie žiadnou výnimkou. Avšak patrí medzi mestá na Slovensku, z ktorého pomerne značná časť rodákov odchádza za štúdiom i prácou do iných, väčších miest v rámci krajiny alebo aj za jej hranice. A hoci vo svojom rodnom meste nežijú, ich hlas v nadchádzajúcich komunálnych voľbách môže rozhodnúť o ďalšom osude ich rodiska. Preto sa skupina troch mladých ľudí, prevažne z Rimavskej Soboty, rozhodla vytvoriť výzvu s názvom Ťahaj domov!

Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla Zuzana Mikulcová, jedna z trojice iniciátorov výzvy, táto myšlienka vzišla z jedného júnového nočného rozhovoru s Rimavskosoboťanmi žijúcimi v Bratislave. „Bavili sme sa klasicky o politike, aj tej komunálnej a kamarát Boris Adamčík rozprával o tom, že koľko Rimavskosoboťanov žije mimo mesto, a ak by sa aspoň zlomok z nich podarilo na voľby dostať domov, bolo by to skvelé. Keď som sa nad tým zamyslela, tak naozaj aj väčšina mojich spolužiakov zo strednej a základnej školy žijú inde, ako aj ja. Preto mi prišla veľmi dobrá myšlienka vytvoriť takúto výzvu,“ priblížila Zuzana, ktorá s nápadom oslovila Miroslavu Čiernu a Tomáša Bálinta, ktorí žijú v Rimavskej Sobote.

Podľa jej slov celú záležitosť rozvinuli a spoločne si stanovili o čo nám ide. „Tomáš vymyslel heslo Ťahaj domov!, robí grafiku a Mirka komunikuje s ostatnými mestami, ale pri prvom videu sa stala aj kameramankou a ja strihačkou,“ ozrejmila a dodala, že nápadu predchádzalo veľa rozhovorov a ich cieľ bol, aby sa zapojili aj ostatné mestá, čo sa im aj podarilo. „Uvidíme, aké to donesie výsledky,“ podotkla Zuzana.

Výzvu Ťahaj domov! nájdete na Facebooku.

Keďže výzva nesie názov Ťahaj domov!, tak ich cieľovou skupinou sú ľudia každej vekovej kategórie, ktorí žijú mimo Rimavskej Soboty, ale majú v nej trvalý pobyt. Ako ďalej prezradila, oslovení ľudia do videí Ťahaj domov! tento nápad podporili. „Oslovovali sme primárne našich priateľov, ktorí žijú mimo Rimavskú Sobotu, ale spája ich s regiónom nielen ich trvalý pobyt aj ich práca a majú isté povedomie u miestnych. Alexandra Galambová žije dlhodobo v Trnave, ale podieľala sa na Projekte Ruiny, ktorý je v našom regióne za poslednú dobu jeden z naozaj výnimočných podujatí. Výtvarníčka Heňa Kurčíková, mala nedávno výstavu v rimavskosobotskej Mestskej galérií a vystúpila aj na protestoch za slušné Slovensko, ktoré sme organizovali na jar. Hercov Stanku Kašperovú a Mateja Lacka v Rimavskej Sobote pozná pomerne každý. Ako aj herec Cyril Žolnír, učiteľ Peter Uhrin a všetci, ktorí ešte nie sú zverejnení ako doktor Dušan Rybár, akademický maliar Štefan Balázs, riaditeľka múzea Oľga Bodorová ako aj Marcel Laczko majú môj veľký obdiv a som na nich veľmi hrdá, že iniciatívu Ťahaj domov! Podporili,“ ozrejmila Zuzana. Ako ďalej avizovala, výzva Ťahaj domov! je apolitická a oficiálne nepodporujú žiadneho kandidáta.

„Za posledné 3 volebné obdobia bola u nás účasť na komunálnych voľbách približne 37 percent, čo je žalostne málo. Aj povedomie o voľbách a občianskej zodpovednosti je veľmi nízke. Čiže toto je taktiež jedna z vecí, o ktoré sa s výzvou snažíme. Zapájať viac ľudí do verejného diania, aby nemali pocit, že politika je niečo, čo sa ich netýka. Výroky typu, aj tak sa nič nezmení, lebo ktokoľvek by tam bol, tak bude kradnúť. Čo politik, to zlodej. Úprimne, mne sa to nepáči. Aj keď vieme všetci, ako to v súčasnosti na našej politickej scéne vyzerá. Kauza za kauzou a nič sa nevyšetrí. Ľudia strácajú dôveru v políciu, súdy a politikov, často sa až zúfalo cítim. Ale nechcem sa utíchať týmito názormi, lebo verím, že existujú ľudia, ktorí pôjdu do politiky s tým, že svoju prácu budú brať ako službu verejnosti,“ uzavrela Zuzana.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross