No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Sobota: Kultúru v meste chcú zachrániť celookresnou petíciou, vyzbierali už tisíc podpisov

V týchto dňoch prebieha v rimavskosobotskom okrese petícia za záchranu miestnej kultúry pre tamojších občanov. V priebehu necelého týždňa sa vyzbieralo takmer tisíc podpisov. Iniciátori petície, príspevková organizácia rimavskosobotského Mestského kultúrneho strediska (MsKS), žiadajú primátora mesta a mestské zastupiteľstvo o zachovanie právnej subjektivity MsKS, zachovanie adekvátneho finančného príspevku pre doterajší rozsah kultúrnych aktivít, ako aj otvorenosť pri rokovaní so samosprávou. Finančná situácia je však podľa nového vedenia mesta v takom stave, že musí prijať opatrenia na zníženie nákladov v rôznych oblastiach a položkách.

"Jedným z opatrení má byť nie zrušenie MsKS, ale zrušenie právnej subjektivity, lebo mnohí si to mýlia, nejde o nič iné len MsKS bude začlenené pod odbor školstva, kultúry a sociálnych vecí na mestskom úrade," povedal pre Rimava.sk o návrhu prednosta mestského úradu Štefan Szántó, ktorý sa o petícii dozvedel od médií. Podľa jeho slov by sa mala ekonomika robiť na úrade, nakoľko ide o duplicitu, ušetriť by sa malo na plate riaditeľa MsKS a približne troch pracovníkov, ktorí sú prevažne na ekonomickom úseku, ale v žiadnom prípade nie odborných pracovníkoch. "V žiadnom prípade nechceme dovoliť, aby to malo vplyv na odbornosť a vôbec kultúru mesta," zdôraznil prednosta, ktorý si po stretnutí poslaneckých klubov vyžiadal počet projektov a výšku finančných grantov, ktoré MsKS získalo za uplynulý rok, ako aj plán projektov na tento rok. "Mrzí nás, že samotní pracovníci informujú o zrušení MsKS," poznamenal Szánto, podľa ktorého o osude MsKS budú rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva na piatkajšom (21. januára) rokovaní.

Podľa iniciátorov petície sa v dome kultúry organizuje približne 250 podujatí ročne. Pod organizačnú štruktúru MsKS patrí aj Mestská galéria a Kino Orbis.  V roku 2010 MsKS získalo na dotáciách viac ako 61 tis. eur. Počas posledných troch rokov MsKS získalo prostredníctvom projektu kultúrne poukazy v hodnote  približne 18 tis. eur ročne.  Príspevky mesta pritom za posledné tri roky klesajú, výnosy z kultúrnej činnosti majú naopak rastúcu tendenciu. Podľa riaditeľa MsKS Ľubomíra Šárika tento rok  majú naplánovaných desať celoštátnych podujatí, niektoré aj s medzinárodnou účasťou.

"Viacmenej celá naša činnosť je krytá z týchto grantov a nie z transferu, ktorý dostávame od mesta," potvrdil Šárik, podľa ktorého kultúra nie je oblasť, ktorá sa len organizuje, ale v prvom rade tvorí. "Mesto sa musí rozhodnúť. Ak prispeje, akou sumou alebo neprispeje. Ak sa rozhodlo šetriť a neprispieť, potom musí niesť aj zodpovednosť, pretože tento režim nebude môcť fungovať ďalej ak sa bude riadiť administratívne od stola," hovorí Šárik, ktorý ako tvrdí, na svojom mieste riaditeľa trvať nebude. "Ja to miesto nepotrebujem, ale osobne nemôžem búrať kultúru, ktorú celý život budujem," dodal.

.

K dôsledkom zrušenia subjektivity MsKS sa vyjadril aj jeden z nestorov rimavskosobotskej kultúry, Marian Lacko

"Ak by došlo k zrušeniu subjektivity MsKS, alebo odchodu Šárika z postu riaditeľa, či Špitalovej z postu projektovej manažérky v tejto dobe, keď máme už len týždeň na odovzdanie projektov do grantových schém, znamenalo by to okamžitý zánik takých festivalov, ako: Atrium Art, Letavy, Hot Art, celoštátne festivaly v spolupráci s Národným osvetovým centrom (NOC): Dospelí deťom, Mládež spieva či celoštátny filmový festival, ktorý sem NOC malo v pláne umiestniť," uviedol pre Rimava.sk Marian Lacko, riaditeľ Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote.
"Pre mňa osobne by to znamenalo koniec akejkoľvek spolupráce s miestnou kultúrou," hovorí Lacko, podľa ktorého by Letavy a Atrium Art zrejme prešli do veľkého mesta na východe krajiny a ostatné do ďalších miest, ktoré by boli schopné ich organizovať, ale v Rimavskej Sobote by žiaľ neostal "kameň na kameni". V druhej fáze, asi tak do roka by podľa Lacka nasledoval zánik klubov a  krúžkov. "Možno by ostali z terajších 22 tak dva-tri. Tak sa to stalo všade na Slovensku, kde vzali právnu subjektivitu MsKS, tak tomu bude aj v Rimavskej Sobote," dodáva.
Podľa jedného z nestorov rimavskosobotskej kultúry mladí ľudia na sociálnej sieti otvorili skupinu "Za záchranu kultúry", kde je už vyše 500 členov. "Ozývajú sa mi umelci z celého Slovenska, s ktorými spolupracujeme na týchto projektoch a aspoň telefonicky sú s nami také osobnosti ako herečka Jana Oľhová, básnik Daniel Hevier, riaditeľ NOC - Ján Tazberík, režisér Vladimír Sadílek a ďalší. Ubezpečil som ich, že budeme "bojovať" všetkými právnymi prostriedkami, aby sa súčasný status kultúry v Rimavskej Sobote zachoval!" uzavrel Marian Lacko.

Za zachovanie kultúry sú aj poslanci NR SR Zsolt Simon a Jaroslav Suja

"V Rimavskej Sobote len máločo funguje, ale kultúrna patrí k nim! Rušenie a obmedzenie multikultúrnej  činnosti  napojenej na prácu s mládežou  je extrémne zlým signálom pre budúcnosť mesta. Je veľa neefektívnych organizácii, ktoré  sa takýmto spôsobom neriešia. Keď si chce mesto udržať šancu  na lepšie časy, nemôže takýmto krokom vyháňať mladých," konštatoval Zsolt Simon.

V podobnom duchu sa vyjadril aj poslanec NR SR Jaroslav Suja z Rimavskosobotského okresu. "Rimavská Sobota môže byť chápaná aj ako posledná bašta kultúry v regióne, stále sa tu tvorí a účasť človeka je osobná a to pre rôzne skupiny ľudí, tak pre deti či dospelých. Prijatím takéhoto rozhodnutia bude podľa môjho názoru väčšia strata ako zisk," uviedol pre Rimava.sk Jaroslav Suja. Občania svojím podpisom na petíciu prejavujú svoju vôľu. "Preto som na strane občanov a podporujem ich," tvrdí Suja, ktorý zároveň navrhuje aby vznikla pracovná skupina z odborníkov a pokúsila by sa nájsť obojstranne prospešné riešenie.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross