No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Kvôli chrípke ostali brány základnej školy v okrese zatvorené

Hoci od pondelka, 29. februára, majú deti v Banskobystrickom kraji jarné prázdniny, žiaci jednej zo základných škôl v okrese Rimavská Sobota si ich „vďaka“ chrípke predĺžili o pár dní. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.Podľa jej slov epidemiológovia zaznamenali uplynulý týždeň o takmer 20 percent vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). Ako ďalej uviedla tento trend by mal podľa odborníkov v najbližších týždňoch narastať.

Následkom zvýšeného výskytu chrípky bolo koncom minulého týždňa uzavretých niekoľko školských zariadení aj v okrese Rimavská Sobota a Lučenec. V Rimavskosobotskom okrese bola podľa Tolnayovej vo štvrtok, 25. a piatok, 26. februára, zatvorená Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským v Rimavských Janovciach. Ako ďalej uviedla v okrese Lučenec bola v tie isté dni uzavretá Základná škola vo Fiľakove ako aj Základná škola Tomášovce.

R. Sobota na druhom mieste v rámci kraja v počte chorých

Okres Rimavská Sobota nezaostáva ani v počte chorých a to nielen na chrípku ale aj na akútno- respiračné ochorenia. V rámci kraja je na druhom mieste v počte chrípkových prípadov, prvenstvo patrí okresu Lučenec. Z hľadiska veku podľa hovorkyne chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihujú 6 až 14-ročné deti, o niečo menší výskyt je medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom a adolescentmi. „Najnižší výskyt chrípky je opäť medzi seniormi,“ dodala Tolnayová.

Podobný scenár je aj v prípade akútno-respiračných ochorení. Ako hovorkyňa poznamenala lekári v Rimavskosobotskom okrese evidujú viac ako 1400 prípadov, pričom v Lučeneckom takmer 1800. „Ochorenia na ARO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky činného obyvateľstva a žiakov základných škôl, najmenej kategóriu seniorov,“ avizovala.

Epidemiológovia opätovne upozorňujú, že tieto ochorenia by ľudia nemali podceňovať a každé chrípkové a chrípke podobné ochorenie by mali vyležať a adekvátne liečiť pod dozorom lekára. Chrípka je totiž závažné, vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie, ktorého pôvodcom je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní. Inkubačná doba, teda doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov ochorenia je 1 až 3 dni.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross