No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Lekárov je stále nedostatok. Z troch neurologických ambulancií je funkčná iba jedna

14. septembra 2017 | |  | 

Počty lekárov na spádovú oblasť okresu Rimavská Sobota, pod ktorú spadá približne 150 tisíc obyvateľov, sú čoraz menšie. Okrem rimavskosobotskej nemocnice, kde postrádajú dostatok personálu či nových lekárov, sa v uplynulých týždňoch pridali k zníženiu počtu aj niektoré ambulancie. Ide najmä o neurologické ambulancie, kde z pôvodných troch je funkčná jedna, neurologická ambulancia doktora Juraja Ontka. Na dôchodok tento rok odišla neurologička, sedemdesiatnička Mária Jánošíková a ambulancia Mariána Očkajáka je zatvorená kvôli dlhodobej práceneschopnosti. Na dverách jeho ambulancie je oznam, že ho v súrnych prípadoch zastupuje neurologické oddelenie v Rimavskej Sobote. „Nemocnica má v tomto momente dostatok neurológov. Pacienti vyžadujúci hospitalizáciu nemusia čakať a sú vybavovaní priebežne,“ informoval Rimava.sk Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet Zdravia, pod ktorú spadá aj nemocnica v R. Sobote. Ako však dodal, na vyšetrenia pacienti musia čakať. „Nie je tam však situácia kritická,“ bezpečil Kráľ, podľa ktorého majú personálnu situáciu v nemocnici na úrovni oddelení stabilizovanú, ale tak, ako v celom slovenskom zdravotníctve, aj v nemocnici neustále hľadajú nových lekárov a sestry.

Podľa hovorkyne Úradu banskobystrického kraja (BBSK) Michaely Piliarovej, kraj eviduje celkovo nedostatok niektorých ambulancií v kraji. Čo sa týka okresu Rimavská Sobota, však novú žiadosť o vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotného zariadenia v odbore neurológia neevidujú. „Vzhľadom na súčasnú platnú legislatívu samosprávny kraj nemá kompetencie a ani možnosť situáciu zlepšiť," uviedla hovorkyňa, podľa ktorej normatív poskytovateľov špecializovanej ambulantnej starostlivosti v odbore neurológia, vrátane detskej neurológie pre Banskobystrický kraj je 31,2 lekárskeho miesta, a teda v kraji je naplnený. K otázke, či majú informácie o tom, že došlo k zníženiu počtu neurológov v R. Sobote, sa kraj nevyjaril.

Podľa našich zistení čakacie termíny na vyšetrenie pacientov sú približne tri mesiace. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol dlhoročný odborník a bývalý primár neurologického oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici Juraj Ontko, pacientov z roka na rok pribúda a lekárov je pomenej. Najviac to však podľa svojej ambulancie pociťuje za posledné mesiace. Jedna jeho kolegyňa odišla do dôchodku približne pred siedmimi rokmi a ďalšia pred pár mesiacmi. Podľa slov Ontka boli snahy o aspoň čiastočné zastupovanie v ambulancii kolegu Očkajáka lekármi z iného mesta, no zatiaľ k tomu zrejme nedošlo. Pacienti sa tak „žiaľ“ v Rimavskej Sobote musia na vyšetrenie vyzbrojiť väčšou trpezlivosťou. Podľa doktora sa v ich ambulancii snažia aspoň prístrojové elektrofyziologické vyšetrenia vybavovať priebežne. „Chodia k nám aj pacienti z Lučenca a aj od kolegov z Revúcej, Tornale, Brezna a dokonca zo Šiah,“ uzavrel Ontko, ktorý je tiež v dôchodkovom veku.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross