No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto kúpi ďalšie smetiarske auto aj výletný vláčik

JUDr. Jozef ŠimkoRimavskosobotská samospráva zakúpi prostredníctvom Technických služieb mesta ďalšiu techniku potrebnú na zber a zvážanie komunálneho odpadu. Financie na nákup odsúhlasili poslanci mestského zastupiteľstva na dnešnom rokovaní v rámci druhej zmeny rozpočtu. Za návrh hlasovalo 13 poslancov, proti bol jeden, zdržali sa dvaja. Ako na rokovaní uviedol primátor mesta Jozef Šimko, z financií z rezervného fondu TSM má byť zakúpené smetiarske auto a bager. Dôvodom je rozšírenie zberu komunálneho odpadu od budúceho roka aj pre ďalšie obce. Proti zmene rozpočtu bol poslanec Július Sojka, podľa jeho slov prijímajú už druhú zmenu rozpočtu a pritom samotný rozpočet bol schválený bez predrokovania v mestských komisiách.

Zmenou rozpočtu poslanci odsúhlasili aj doplatenie dotácie pre hokejový klub vo výške 3 750 eur z roku 2014.

Na návrh primátora pred zmenou rozpočtu poslanci rokovali o kúpe výletného vláčika, ktorý by premával z mesta na Kurinec a späť. Oproti pôvodnému návrhu má byť vláčik zakúpený z rezervného fondu mesta prostredníctvom technických služieb a nie z úveru. Z fondu má pritom byť použitých 42 tis. eur, zvyšných 8 tis. eur bude dofinancovaných z peňazí, ktoré boli vyčlenené na mestské noviny. Tie zatiaľ samospráva nevydáva. Kúpu vláčika odsúhlasilo 11 poslancov (Auxt, Bán, Cziprusz, Csirmaz, Rigó, Sliva, Tóth, Vargová, Zsóriová, Bitala, Baláž) proti bol jeden (Sojka), zdržali sa štyria (Főző, Bornayová, Hazucha, Klaubert).

Kúpu ocenil poslanec František Auxt, podľa ktorého podobné vláčiky jazdia aj v Maďarsku. Ako spomenul, je to dobrý obchod a investícia sa mestu vráti aj počas štyroch mesiacov prevádzky. Podľa iných poslancov by ale mesto malo mať iné priority a vláčik riešiť formou prenájmu a spoločnosti vlastniacej vláčik prispieť na prevádzku. Podľa poslankyne Evy Bornayovej sú v dezolátnom stave chodníky a financie z rezervného fondu by mali byť použité na účel, kde z neho budú mať osoh viacerí občania mesta. Podľa poslanca Erika Klauberta je vláčik dobrý nápad, s ktorým súhlasili aj niektorí podnikatelia, podotkol však, že sa treba pozrieť lepšie okolo seba. Mesto je podľa neho špinavé, napríklad v okolí stanice, kde je veľa ohorkov od cigariet, doriešené nie je ani verejné osvetlenie. Podľa primátora ide však o jednostranný názor, pretože mesto nikdy nebolo také čisté ako teraz. Spomenul, že v meste je viacero stratových zariadení ako plaváreň alebo zimný štadión, podobne mesto dotuje aj mestskú hromadnú dopravu. "A práve tu vám záleží na návratnosti investície?" podotkol Šimko a dodal, že za tri roky sa investícia vráti.

 

Doplnené 25. marca.
Ako pre Rimava.sk uviedol viceprimátor a zároveň poslanec mestského zastupiteľstva Ladislav Rigó, vláčik chcú zaobstarať čo najskôr, predchádzať tomu však musí verejné obstarávanie. Pre čerpanie financií z rezervného fondu sa podľa jeho slov rozhodli, aby samospráva nešla do úverového zaťaženia. Výletný vláčik, ktorý má byť atrakciou v novooživenej rekreačnej oblasti, má mať kapacitu približne 50 osôb.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross