No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto má asfaltovať z úveru ďalšie cesty a chodníky. Medzi nimi aj cestu na Kurinec

Rimavskosobotská samospráva má v tomto roku asfaltovať z úveru ďalšie úseky ciest a chodníkov. Výsledná cena, ktorú mesto zaplatí, bude stanovená vo verejnej obchodnej súťaži, horná hranica by podľa odhadov nemala prekročiť 800 tisíc eur. Návrh na realizáciu a financovanie obnovy povrchu miestnych komunikácií odsúhlasili poslanci na včerajšom rokovaní mestského zastupiteľstva, proti nebol nikto. Za návrh hlasovalo 16 poslancov, zdržali sa dvaja. Ako poslancov informovala vedúca odboru rozvoja mesta Eva Muráriková, asfaltovanie má byť hradené z úveru s úrokom 0,74 percenta na dobu desiatich rokov, úverová zaťaženosť sa pritom zvýši z 28,56 na 34,27 percenta. Podľa primátora Jozefa Šimka ide o ďalšiu opravu ciest a chodníkov v meste, odhadovaná cena by mala byť podľa predošlých skúseností s asfaltovaním vo výške 11 až 11,50 eur za m2. Ako ďalej spomenul, k návrhu doložil aj ďalší materiál, ktorý už zhrnul v súlade s možnože budúcim dodávateľom.

Predložený zoznam úsekov, ktoré by mali byť asfaltované.

K predloženému návrhu na 23 úsekov o rozlohe viac ako 50 tis. m2 najväčšiu časť (14 tis. m2) predstavuje cesta na Kurinec, poslanci ďalej navrhli doplniť ďalších približne desať úsekov. Je medzi nimi Novosadská ulica, E. Putru, Gaštanová, chodník na Dobšinského ulici, chodník pri cintoríne, na Sídlisku Rimava pri B1 a B2 ako aj MŠ Hatvaniho. Na návrh poslanca Júliusa Sojku by mali urobiť v prospech obyvateľov aj chodník (cestu) na Hostinského ulici, kde obyvatelia vstupujú priamo na miestnu sídliskovú komunikáciu (ide o spor kolíková vojna, kde obyvatelia bytového domu niekoľko rokov protestovali, aby pri nich nebola sprejazdnená cesta sídliskom, pozn, red.).

Na návrh poslanca Zoltána Bána by mali návrh zoznamu ulíc ešte nechať otvorený aby mohli operatívne doložiť ešte menšie opravy či aktuálny zoznam úsekov posúdiť odborne. „Nie sú celkom opodstatnné a nejakú prioritu musíme mať,“ povedal Bán.

Poslanec Erik Klaubert zastával názor, že 800 tisíc eur na rok aj pri nízkom úroku je obrovské množstvo a treba zhodnotiť, čo je dôležité a čo prinesie rozvoj ako priemyselný park či podpora športu. „Je to len výmena asfaltu, obmena niečoho, čo existuje,“ povedal Klaubert, ktorý prišiel s procedurálnym návrhom, aby na obnovu komunikácií bola ročne použitá len časť financií a zvyšok by mesto mohlo získať z eurofondov. Podľa reakcie vedúcej odboru rozvoja mesta a primátora Šimka sa však na tento účel financie získať nedajú. Klaubertov návrh ale poslanci nepodporili.

„Do istej miery sme tlačení požiadavkami občanov, takže nemáme silu ani my povedať, že tvárme sa rozpočtovo zodpovedne,“ povedal poslanec Ivan Hazucha, podľa ktorého ak by sa mali chovať zodpovedne, museli by výdavky veľmi výrazne zmierniť. Zároveň poznamenal, že občanov nezaujíma, z akých zdrojov bude asfaltovanie hradené, chcú vidieť výsledok. Stanovenú cestu preto nazval cestou do pekla, pretože keď všetko vyasfaltujú obyvatelia budú mať ďalšie požiadavky. „Raz bude musieť povedať, že už nemáme zdroje,“ uzavrel Hazucha, podľa ktorého zodpovednosť nebude na občanoch ale na nich.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross