No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na chirurgii operujú po novom a na novom. Metódu zaviedli prví na Slovensku

rimavska-operacny-stol Doupratovala, chcela napraviť už len posledný koberček. Vtedy sa potkla, pád na zem si vyžiadal operáciu. Bývalá učiteľka, dôchodkyňa Barbara Szegedyová sa dostala do rimavskosobotskej nemocnice a je jednou z dvadsiatich pacientov, u ktorých tu lekári využili nové operačné riešenie zlomenín krčka stehennej kosti. Metódu, pri ktorej ostáva zachovaná vlastná hlavica, zaviedla nemocnica v Rimavskej Sobote ako prvá na Slovensku, dnes ju v nemocnici predstavil primár chirurgického oddelenia Peter Juhász.

Barbara Szegedyová

Barbara Szegedyová

Ako priblížil, metóda bola vyvinutá v Maďarsku, v župnej nemocnici v Kecskeméte, odtiaľ sa rozšírila aj do iných nemocníc u južných susedov. Podľa primára sa zlomenina krčka stehennej kosti vyskytuje najmä u starších ľudí, na ktorých potom väčšinou čaká totálna endoprotéza bedrového kĺbu. Ako Juhász vysvetlil, nová metóda však dáva šancu na záchranu hlavice, je rýchlejšia, šetrnejšia a aj lacnejšia. Pacientovi pri nej zavedú oceľový implantát. Podľa primára však má pri zákroku iba dvojcentimetrovú ranu, krváca minimálne a na druhý deň už môže chodiť, hoci spočiatku s limitovaným zaťažením operovanej nohy. Primár potvrdil, že pacient za operáciu nedopláca. Prvý takýto zákrok vykonali v Rimavskej Sobote už pred dvomi rokmi, podľa slov primára majú za sebou doteraz asi dve desiatky takýchto operácií.

"Vidiac dobré výsledky, budeme odvážnejší," povedal Juhász, podľa ktorého sa s vyšším nasadením počíta aj vďaka novému operačnému stolu, ktorý nedávno na chirurgii pribudol. "Sú to takpovediac "nezničiteľné" stoly, podobné majú v klinikách alebo väčších nadregionálnych nemocniciach," vysvetlil primár chirurgie. Ako dodal, nový operačný stôl zvýšil komfort pacientov aj operatérov. Stôl je mobilný, na elektromechanický pohon, operačnú dosku si vedia lekári prispôsobiť podľa zákroku, ktorý práve vykonávajú. Podľa primára je stôl frekventovaný, mesačne na ňom vykonajú vyše sto výkonov.

Novú operačnú metódu postupne zavádzajú aj v sesterskej nemocnici v Rožňave.
Ako potvrdil Ivan Mokrý, riaditeľ nemocnice, ktorá je súčasťou siete Svet zdravia, chirurgický pavilón nespĺňal podmienky modernej medicíny. V priebehu augusta a septembra podľa jeho slov zrekonštruovali obe operačné sály, upravili samotné miestnosti a zmodernizovali vybavenie. Ako spomenul, investícia dosiahla takmer 100 tisíc eur.

V nemocnici minulý mesiac predstavili dve nadštandardné izby na gynekologicko-pôrodníckom oddelení a tiež nové lavičky v nemocničných čakárňach. Riaditeľ vtedy informoval, že do konca roka plánujú vyasfaltovať komunikácie v areáli nemocnice.

Rimavskosobotská nemocnica sa zaradila do siete regionálnych nemocníc Svet zdravia, a.s. od apríla, spolu s nemocnicou v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici. Spoločnosť Svet zdravia patrí do skupiny Penta Investments. Je prevádzkovateľom dvanástich nemocníc v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom a v Trenčianskom samosprávnom kraji, ktorých spádová oblasť predstavuje 780-tisíc obyvateľov, a pracuje v nich 4624 zamestnancov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross