No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na Hlavnom námestí sa stovky ľudí postavili za slušné Slovensko

Rimavskosobotské Hlavné námestie bolo uplynulý piatok zaplnené stovkami ľudí. Obyvateľmi z mesta či okolia Rimavskej Soboty. Na námestie prišli vyjadriť svoj názor, že im nie je jedno, čo sa aktuálne na Slovensku deje. Rimavská Sobota sa tak pripojila k ďalším desiatkam slovenských miest, kde sa 9. marca organizovali zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko.

Pri pamätníku padlých 1. svetovej vojny na Hlavnom námestí sa podľa odhadov stretlo približne 500 ľudí, ktorí si prišli uctiť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ako aj vyjadriť svoj názor transparentmi s heslami ako: Nie je nám to jedno, Za slušné Slovensko a podobne. Pokojné zhromaždenie malo hladký priebeh. „Nebola tu žiadna agresia a ani náznak nejakého hnevu alebo konfliktu. Dopadlo to veľmi dobre,“ povedala pre Rimava.sk jedna z organizátoriek Zuzana Mikulcová, podľa ktorej bola účasť nad očakávania.

Mikulcová bola jedna z troch rečníkov, ktorí na stretnutí vystúpili. Ako povedala vo svojom príhovore, iniciatíva Postavme sa za slušné Slovensko, už nie je len o vražde dvoch mladých ľudí, ale aj o udalostiach posledných dní. „Nie je nám jedno, že v politike niet slušného človeka, ktorý by bol ochotný vyvodiť politickú zodpovednosť. Stretávame sa, aby sme pokojne a nenásilne dali najavo, že chceme aby Slovensko bolo krajinou slušných ľudí. Aby sme sa nemuseli hanbiť za tých, ktorých si volíme. Je to správa pre všetkých politikov, že Slovákom to nie je jedno a majú toho dosť,“ povedala Mikulcová v príhovore.

Krajinu pomyselne spojila aj Výzva za slušné Slovensko, ktorá sa v piatok, 9. marca, čítala v každom meste, kde sa organizovalo toto stretnutie. V nej sa okrem iného píše: Chceme Slovensko, ktoré si ctí demokraciu, ktorej základom je dialóg. Záverom odznel aj list od brata zavraždeného novinára, Jozefa. V jeho úvode sa píše: „Sám som dlhší čas váhal, či sa zúčastním, či by nebolo lepšie zostať doma a starať sa o rodičov. Vypovedalo by to však skôr o lenivosti alebo určitej forme ľahostajnosti, ktorá stála aj môjho brata život. Touto ľahostajnosťou mám na mysli stratu viery. Viery v to, že sa dá niečo zmeniť v tejto krajine, aby sme sa mali lepšie nielen my, ale aj naše deti a vnúčatá. Preto vás chcem vyzvať, nebuďte ľahostajní k tomu všetkému, čo sa okolo nás deje. Nebuďte ľahostajní a leniví v tom, čo robíte, a ako to robíte. Nebuďte ľahostajní k tomu snažiť sa vytvárať si svoj vlastný názor a selektovať informácie, ktoré sa k vám dostávajú, a ktorým veríte.“

Zhromaždenie približne 500 občanov Rimavskej Soboty a okolia ukončila skladba Pieseň pre Martu, ktorú prítomným zaspievala speváčka Zuzana Mikulcová. Táto pieseň od českej speváčky Marty Kubišovej odznela aj počas Nežnej revolúcie v roku 1989.

Organizátori stretnutia ľudí pod názvom Postavme sa za slušné Slovensko požadujú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov ako aj novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

Stretnutie občanov na Hlavnom námestí zachytila aj TV Rimava

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross